مقاله ها

بستنی ایتالیایی(جلاتو)

این روزها این واژه را زیاد می شنویم یا می خوانیم!
اما به راستی جلاتو (Gelato) چیست و ایا تفاوتی با بستنی های صنعتی(Ice Cream) دارد یا خیر؟
جلاتو در زبان ایتالیایی به معنی بستنی است اما در حقیقت به نوعی خاص از بستنی گفته می شود که دارای شاخصه ها و استانداردهایی متفاوت از بستنی صنعتی است.
در تولید جلاتو از قند و چربی کمتری نسبت به بستنی صنعتی استفاده می شود،پس با توجه به اینکه کالری بستنی از قند و چربی موجود در آن حاصل می شود،جلاتو کالری کمتری نسبت به بستنی دارد. جلاتو دارای بافت نرم و کِرِمی تری نسبت به بستنی می باشد و در دمای بالاتری نسبت به بستنی سِرو می شود. (بستنی 20-، جلاتو 14-)
جلاتو دارای هوای کمتری نسبت به بستنی است،که همین امر موجب انتقال مزه بیشتر خواهد شد،یا به عبارت دیگر مزه مورد نظر خود را بیشتر حس خواهید کرد؛ و نکته بسیار مهم در تولید جلاتو سالم و بی نقص،عدم استفاده از رنگ و اسانس و مواد نگهدارنده مصنوعی و مضر می باشد.
در نوع میوه ای جلاتو سوربتو (Sorbetto) از شیر و مواد لبنی استفاده نمی شود که این یعنی کسانی که به شیر و لبنیات حساسیت دارند یا گیاهخوار هستند و یا بستنی کم کالری تری می خواهند، بدون نگرانی می توانند از خوردن سوربتو لذت ببرند.
سوربتو از میوه،آب و مجموعه ای از شکر ها تهیه می شود که باعث انتقال مزه بسیار قوی(حس خوردن خود میوه) و ایجاد رنگ طبیعی در جلاتو بدون نیاز به رنگ و اسانس و مواد نگهدارنده مصنوعی می شود.
بر خلاف بستنی های صنعتی که به دلیل دارا بودن مواد نگهدارنده و مصنوعی حتی تا ماهها پس از تولید، نگهداری شده و بفروش میرسند،جلاتو با مواد اولیه تازه و به مقدار کافی با توجه به حجم فروش،به صورت روزانه تولید و در اختیار مشتری قرار میگیرد.
تمامی تفاوت های ذکر شده سبب تولید محصولی به مراتب با کیفیت تر از بستنی صنعتی خواهد شد،که با توجه به استفاده از مواد اولیه طبیعی و عدم استفاده از رنگ و اسانس و مواد مصنوعی،باعث جلب توجه و رضایت مصرف کننده به عنوان محصولی سالم(به اصطلاح سبک) و با ارزش غذایی بالا خواهد شد. تهیه جلاتو نیازمند رعایت دقیق استاندارد و فرمولاسیون صحیح برای دستیابی به محصولی با بافت و مزه قابل قبول می باشد .
راه اندازی صفر تا صد واحدهای تولید و عرضه ی بستنی ایتالیایی شامل ارایه نقشه چیدمان ، تجهیز و آموزش تولید این محصول بطور كامل توسط شركت بیك صنعت اجرا می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *