رستوران, مقاله ها

راهنمای خرید هود صنعتی رستوران

یکی از الزامات اصلی در طراحی و راه اندازی رستوران موفق، سیستم تهویه سالم است. بنابراین آشنایی با معیارهای انتخاب هود صنعتی آشپزخانه، اهمیت زیادی دارد. راه‌اندازی یک رستوران یا آشپزخانه پخت غذای خانگی، زمان تلاش و سرمایه زیادی را می‌طلبد. ضمن اینکه علاوه بر هزینه خرید تجهیزات و دستگاه، بودجه‌ای را برای طراحی داخلی رستوران خود نیز باید درنظر بگیرید. یکی از تجهیزاتی که برای راه‌اندازی رستوران نیاز دارید، هود صنعتی آشپزخانه است. شاید متوجه این موضوع نباشید که حضور این قطعه تا چه اندازه در محیط رستوران شما موثر است و معیارهای انتخاب هود صنعتی آشپزخانه را ندانید. اما، امروز ما اینجاییم تا به شما بگوییم عدم وجود این قطعه می‌تواند مقدمه‌ای برای بروز بسیاری از مشکلات در آینده باشد که برطرف کردنشان، نیازمند هزینه و صرف وقت زیادی است. همچنین نکات مهم در خرید هود صنعتی را به شما یادآور می‌شویم تا هنگام تصمیم‌گیری، انتخاب بهتری داشته باشید.

اگر مایلید تا معیارهای انتخاب هود صنعتی رستوران را بدانید و از کارکرد آن در رستوران آگاه شوید، توصیه می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

معیارهای انتخاب هود صنعتی آشپزخانه

فهرست محتوا

راهنمای خرید هود صنعتی رستوران

انواع هود صنعتی رستوران

انواع هود صنعتی به لحاظ کاربرد

انواع هود صنعتی رستوران به لحاظ نحوه نصب

انواع هود رستورانی صنعتی به لحاظ شکل ظاهری

نحوه محاسبه cfm برای خرید هود رستورانی

خرید بهترین هود صنعتی برای رستوران

کارکرد هود صنعتی در رستوران

نکات مهم در خرید هود صنعتی

مزایای خرید هود صنعتی رستوران

خرید هود صنعتی رستوران از بیک صنعت

 

انواع هود صنعتی رستوران

یکی از پرکاربردترین تجهیزات فست فود و رستوران‌ها هود آشپزخانه صنعتی است. خرید هود صنعتی مستلزم داشتن یکسری از اطلاعات برای بهترین انتخاب است. انواع هود صنعتی رستوران به لحاظ نوع کاربرد، تعداد جداره، نحوه نصب، شکل ظاهری و مکش، نام‌ها و مشخصات متفاوتی دارند. در ادامه این بخش، با انوع هود صنعتی رستورانی بیشتر آشنا می‌شویم. در صورتیکه قصد آشنایی با اگزاست فن صنعتی را نیز دارید این مقاله جهت کمک به شما گردآوری شده است.

انواع هود صنعتی به لحاظ کاربرد

هود صنعتی به لحاظ کاربرد، در دو دسته تک‌جداره و دوجدار قرار می‌گیرد. هودهای مورد استفاده در ایران، اغلب از نوع تک‌جداره هستند و علاوه بر وزن سبک، نصب آسان‌تری نیز دارند. هودهای تک‌جداره در نوع مکشی و هودهای دوجداره در دو نوع مکشی و دهشی موجود است.

انواع هود صنعتی رستوران به لحاظ نحوه نصب

براساس نحوه نصب، هودهای رستورانی در دسته‌های مرکزی (یا همان جزیره) و دیواری قرار می‌گیرند. هودهای مرکزی در مرکز آشپزخانه نصب می‌شوند و دوفیلتره هستند؛ در حالیکه هودهای دیواری بر روی سطح دیوار نصب می‌شوند و تک فیلتر‌اند.

انواع هود رستورانی صنعتی به لحاظ شکل ظاهری

به لحاظ شکل ظاهری، هودهای رستورانی در چهار نوع زیر موجودند:

 • باکسی دیواری
 • باکسی مرکزی
 • ذوزنقه دیواری
 • ذوزنقه مرکزی

انتخاب شکل ظاهری هود همانند انتخاب اگزاست‌فن، به فضای آشپزخانه، سطح پخت و همچنین نوع تجهیزات پخت‌وپز بستگی دارد. برای خرید هود مناسب، باید ابتدا عدد cfm را بدست آورید. طریقه محاسبه این عدد را در بخش بعدی توضیح می‌دهیم.

هودهای صنعتی به لحاظ کاربرد، نوع نصب و شکل ظاهری، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. هودهای استیل مدل چکمه‌ای، بهترین انتخاب برای خرید هود رستوران هستند.

نحوه محاسبه cfm برای خرید هود رستورانی

برای بدست آوردن رقم cfm هود، مساحت سطح مقطع دستگاه پخت را در سرعت مکش آن ضرب می‌کنیم تا عدد cfm بدست آید. برای مثال در یک خط پخت که شامل گریل، کباب‌پز، دیگ پخت برنج است. هر یک از این تجهیزات با توجه به غلظت بخارات و دودی که دارند، دارای یک سرعت مکش معین هستند. این عدد در سطح مقطع تجهیزات ضرب شده و در نهایت از مجموع حاصلضرب‌های انجام شده، عدد cfm هود بدست می‌آید.

این مطلب را هم حتما بخوانید: نکات مهم در راه اندازی رستوران

خرید بهترین هود صنعتی برای رستوران

بهترین هود صنعتی برای رستوران، هود چکمه‌ای است؛ زیرا سطح مقطع بیشتری را می‌پوشاند و در نتیجه ذرات روغن کمتر به دیوار پشت دستگاه‌های پخت‌وپز پاشیده می‌شود. همچنین بهتر است هود خریداری شده از جنس استیل باشد تا آسان‌تر تمیز شود.

کارکرد هود صنعتی در رستوران

هود یک وسیله پرکاربرد در آشپزخانه رستوران است که با عملکرد خود، محیطی مطبوع را برای فعالیت کارکنان فراهم می‌نماید. هود صنعتی در رستوران مجهز به فن مکانیکی یا دمنده است که بخار، دود، بو، چربی و گرما را از آشپزخانه شما خارج می‌کند. هودهای صنعتی رستوران آلاینده‌های موجود در هوا را با استفاده از سانتریفیوژ جذب کرده و به وسیله کانال خود، به محیط بیرون هدایت می‌نمایند.

خروج ذرات گرد‌وغبار از فضای آشپزخانه رستوران، دو مزیت دارد:

 • هوا را از آلودگی‌ها و ذرات چربی پاک می‌کند.
 • با تهویه هوا، دما را پایین می‌آورد و فضا خنک‌تر می‌شود.

مطمئنا یکی از معیارهای انتخاب هود صنعتی رستوران، بررسی مدل‌ها و سبک‌های متفاوتی است که در دسته هودهای صنعتی وجود دارد. هر کدام از هودهای صنعتی برای هدف خاصی طراحی شده‌اند؛ برای مثال هود صنعتی که برای آشپزخانه رستوران خریداری می‌شود، با هودی که برای یک محیط کارگاهی مناسب است، متفاوت از هم است. اما فعالیتی که هودهای صنعتی و هودهای خانگی انجام می‌دهند، یکسان است.

مشاوره تلفنی

 

نکات مهم در خرید هود صنعتی

هودهای صنعتی آشپزخانه بسته به نوع کاربرد، جنس متریال سازنده، قیمت، ویژگی‌ها و مشخصات فنی‌شان، انواع متفاوتی دارند. بنابراین برای دسته‌بندی انواع هود صنعتی رستوران، از این فاکتورها کمک می‌گیرند. از نکات مهم در هنگام خرید هود صنعتی، توجه به همین موارد است. به همین منظور در این بخش، مهم‌ترین موارد و نکاتی که باید در هنگام خرید هود صنعتی رستوران را به خاطر داشته باشید، ذکر نموده‌ایم. برای معرفی معیارهای انتخاب هود صنعتی آشپزخانه، در ادامه این بخش همراه ما باشید. برای کسب اطلاع از قدرت مکش هود این مطلب را بخوانید.

نکات مهم در خرید هود صنعتی

·      کاربرد هود صنعتی

هودهای صنعتی بسته به کاربردشان، در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرفروش‌ترین هودهای صنعتی، مربوط به هودهای آشپزخانه هستند که برای تهویه هوای مطبوع و تعدیل دما در رستوران‌های ایرانی، قنادی و فست‌فود نصب می‌شوند.

·      جنس متریال سازنده

یکی از معیارهای انتخاب هود صنعتی رستوران، جنس متریال سازنده آن است. هودهای صنعتی رستورانی در سه نوع استیل، فولاد گالوانیزه و آلومینومی موجود هستند. اما امروزه، هودهای صنعتی آلومینومی به دلیل سختی در امر تمیزکاری، نگهداری و همچنین افزایش قیمت ورق آلومینوم، منسوخ شده‌اند و تنها هودهای صنعتی موجود در بازار، هودهای استیل و گالوانیزه هستند.

·      قیمت

قیمت هود صنعتی معیاری مهم و تاثیرگذار در انتخاب همه خریداران است. قیمت هودهای صنعتی رستورانی بسته به جنس متریال سازنده، قدرت مکش و توان اسمی محصول، مقادیر متفاوتی داراست.

این مطلب را از دست ندهید: وام راه اندازی رستوران 

·      ویژگی‌ها

در راهنمای خرید هود صنعتی رستوران، یکی از موارد تاثیرگذار در هنگام انتخاب، توجه به ویژگی‌های ظاهری و ساختاری محصول است. ویژگی‌های ظاهری و ساختاری یک محصول، به جنس، سبک طراحی، نوع کاربرد، نحوه نصب، روش‌های نگهداری و تمیزکاری آن مربوط می‌شود. برای مثال، شستشوی آسان، یکی از ویژگی‌های هود استیل است. همچنین هودهای صنعتی را بسته به نوع طراحی‌شان، می‌توان به دو صورت دیواری و سقفی نصب نمود. دوام و ماندگاری بالا، از دیگر ویژگی‌هایی است که هنگام خرید هود صنعتی رستوران باید به آن توجه نمایید.

نکات مهم در خرید هود صنعتی

در ادامه مشخصات فنی بهترین هود صنعتی رستوران را ذکر می‌کنیم. بهترین هود صنعتی دارای مشخصات فنی زیر است:

 • قدرت مکش سانتریفیوژ
 • حجم بالای محفظه جمع‌آوری دود
 • توان اسمی بالا
 • کاهش خطر آتش‌سوزی با فیلتر الکترواستاتیک
 • سیستم شستشوی خودکار خود تمیز‌شونده
 • حداکثر میزان خروج دود در دقیقه
 • فن قدرتمند و بی‌صدا
با وجود خرید بهترین هود صنعتی، لازم است بدانید که فاصله بین اجاق‌ها و تجهیزات پخت‌و‌پز نیز دیوار بر عملکرد هود تأثیر می‌گذارد. همچنین اگر فاصله کانال هود از تجهیزات پخت‌و‌پز کم باشد، ممکن است ایمنی کارکنان و پرسنل آشپزخانه به خطر بیفتد.

مزایای خرید هود صنعتی رستوران

همانطور که در بخش‌های قبلی مطلب، به این موضوع اشاره کردیم، حضور هود صنعتی در آشپزخانه رستوران برای به گردش درآوردن جریان هوا، حذف دود، بخار، ذرات گرد‌وغبار، گرما و بخارات چربی از منطقه پخت‌و‌پز الزامی است. کارکنان در آشپزخانه‌هایی که سیستم تهویه ضعیفی دارند، مجبور به تحمل گرما و رطوبت زیادی هستند که متاسفانه این محیط، زمینه‌ساز رشد باکتری‌ها و کپک‌های مضر نیز می‌شود. همچنین گرمای زیاد، بر طول عمر تجهیزات برودتی مانند یخچال‌های نگهدارنده مواد غذایی و فریزرها نیز تاثیرات منفی دارد. استفاده از یک هود صنعتی در آشپزخانه رستوران، کیفیت هوای موجود در فضا را از با حذف رطوبت رطوبت و ذرات آلوده بهبود می‌بخشد و از سلامت کارکنان آشپزخانه در برابر گرمای بیش‌از‌حد و ابتلا به بیماری‌های تنفسی محافظت می‌کند. در همین راستا، بهداشت محیط نیز حفظ می‌شود.

نکات خرید هود صنعتی رستوران

پس مهم‌ترین مزایای این تجهیزات کاربردی که باید مبنای معیارهای انتخاب هود صنعتی آشپزخانه قرار دهید، موارد زیر است:

 • به گردش درآوردن جریان هوا در محیط آشپزخانه
 • مکش دود، بخار، ذرات گرد‌وغبار، گرما و چربی و خروج آن‌ها به محیط بیرون
 • تهویه هوای مطبوع محیط آشپزخانه
 • تعدیل دما از طریق تصفیه هوا از دود
 • افزایش طول عمر تجهیزات برودتی
 • حذف رطوبت و جلوگیری از رشد باکتری و کپک در آشپزخانه رستوران
 • تامین ایمنی محیط کار
 • جلوگیری از آتش‌سوزی
 • جلوگیری از ابتلای کارکنان به بیماری‌های تنفسی
 • جلوگیری از انتشار گازهای سمی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن
 • جلوگیری از تحریک و به خارش افتادن چشم‌ها و بینی کارکنان در حین کار

مواردی که در این بخش ذکر کردیم، گوشه کوچکی از مزایای خرید هود صنعتی آشپزخانه است. بنابراین همانطور که می‎بینید، این قطعه به اندازه تجهیزات پخت‌و‌پز و آماده‌سازی مانند سینک، اجاق گاز صنعتی و … مهم است. می‌دانیم که خرید اجاق گاز و سایر وسایل با کیفیت موجب راحتتر شدن فرایند پخت و اماده سازی می‌گردد. پس نکات مهم در خرید هود صنعتی را هنگام ثبت سفارش از خاطر نبرید تا با توجه به بودجه‌تان، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

نکات مهم در خرید هود صنعتی

جمع‌بندی

بسیاری از هودهای صنعتی رستوران هستند که با ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و مشخصات فنی بی‌نظیر در بازار وجود دارند. برای مثال، تغییر سرعت فن، یک ویژگی کلیدی برای هودهای صنعتی رستورانی محسوب می‌شود که کمتر خریداری هنگام خرید، به این نکته توجه می‌کند. همچنین در مورد نصب و کانال‌کشی هود صنعتی باید اطلاعات لازم را داشته باشید تا بهترین استفاده را از آن داشته باشید. در این مطلب سعی کردیم تا نکات مهم در خرید هود صنعتی را در قالب یک راهنمای جامع، تقدیم شما خوانندگان عزیز و گرامی نماییم. امید است که این مطالب راهگشای شما در امر تصمیم‌گیری و انتخاب باشد.

خرید هود صنعتی رستوران از بیک صنعت

اگر قصد خرید هود صنعتی آشپزخانه و سایر تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای راه‌اندازی یک رستوران را دارید، می‌توانید سفارش خود را با قیمتی اقتصادی ثبت نمایید و باکیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار را خریداری نمایید. مجموعه بیک صنعت به پشتیبانی سال‌ها تجربه و پرسنل مجرب، آماده خدمت‌رسانی به شما مشتریان عزیز در سراسر کشور است. برای دریافت مشاوره محصولات، هر گونه سوال و پیشنهادات، با شماره تلفن‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. کارشناسان ما در بخش پشتیبانی، پاسخگوی شما مشتریان عزیز هستند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *