نحوه تولید شکلات
سایر مطالب, کافی شاپ, مقاله ها

فرصـت درآمدزایی از شکلات، پر طرفدارترین خوراکی جهان

امروزه صنایع غذایی، به یکی از بهترین کسب و کارها از نظر درآمدزایی و سودآوری تبدیل شده‌ است. از آنجایی که مردم به امتحان‌کردن خوراکی‌های جدید و خوشمزه علاقه زیادی دارند، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این فرصت پیش‌آمده و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مربوطه، از درآمدزایی از شکلات به سود سرشاری دست پیدا کنند. اما قسمت سخت این موضوع، پیداکردن کسب‌وکاری است که افراد زیادی به آن ورود پیدا نکرده و از نظر مخاطب، در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد. نوآوری در صنعت غذایی، از آن دسته اقداماتی است که می‌تواند نتایج خوبی را بدست آورد و به سرمایه‌گذاران در مسیر کسب درآمد و اشتغال‌زایی کمک شایانی کند. ما در این مقاله قصد داریم یکی از پرمخاطب‌ترین خوراکی‌های جهان، که همان شکلات است و فرصت های نهفته در کسب‌وکار مربوط به آن بخصوص چاکلتیر(فروشگاه شکلات دست‌ساز)، را به شما عزیزان معرفی کنیم.

امروزه برای اینکه مردم راحت تر به مواد غذایی مورد نیاز خود دست پیدا کنند از هایپر مارکت ها خرید می‌کنند. و بهترین راه برای جذب مشتری استفاده از محصولات تازه است. یکی از جذاب ترین غرفه ها در هایپر مارکت بخش شکلات است که بسیار می‌تواند درآمدزا برای راه اندازی هایپر مارکت باشد.

شکلات، بهترین اکتشاف انسان در زمینه مواد غذایی

شکلات، یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های جهان و افراد زیادی را مجذوب خود کرده است. این ماده خوراکی، درکنار خوشمزه‌ بودن، بسیار مفید است. کشف شکلات را می‌توان بهترین اکتشاف در زمینه مواد غذایی دانست، چرا که کمتر پیش می‌آید که یک خوراکی هم خوشمزه باشد و هم فواید بسیار زیادی از نظر سلامتی داشته باشد. جالب است بدانید که شکلات و درآمدزایی از شکلات آنقدر محبوب است که یک روز از تقویم جهانی، به این خوراکی اختصاص پیدا کرده است. یکی از کسب و کار ها که در آن از شکلات به وفور استفاده می‌شود، کافه نان است. برای اینکه بیشتر با این کسب و کار آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله 41 ایده الهام بخش برای داشتن کافه بیکری یا کافه نان مدرن را مطالعه کنید.

شکلات ، پر طرفدارترین خوراکی جهان

شکلات چیست؟

ماده شکلات، از میوه یک درخت استوایی به نام تئوبارمای کاکائو(همان دانه کاکائو) به‌ دست می‌آید. دانه کاکائو بسته به منطقه ای که در آن رشد میکند، می تواند طعم های متفاوتی داشته باشد ، برای مثال دانه های کاکائویی پرورش یافته در غرب آفریقا، طعم کاکائویی قوی تری نسبت به سایر مناطق دارند. این ماده ابتدا بو داده شده و سپس با آسیاب‌شدن، حالت خمیری پیدا می‌کند. بعد از اضافه شدن شکر و مواد شیرین ‌کننده، طعم شیرینی پیدا می‌کند و به مصرف می‌رسد.

محبوبیت شکلات به چه میزان است؟

برای اطلاع از محبوبیت شکلات، کافی است بدانید که شکلات در سبد غذایی 96 درصد از مردم اروپا و آمریکا حضوری ثابت دارد و سرانه مصرف شکلات در اروپا و آمریکا، به حدود 10 کیلوگرم در سال برای هر نفر می‌رسد. اما سرانه مصرف شکلات در ایران و خاورمیانه، عددی کمتر و نزدیک به 3 کیلوگرم در سال است. از جمله دلایل علاقه کمتر مردم ایران و خاورمیانه نسبت به اروپا و آمریکا، می‌توان به کمبود خلاقیت و نوآوری در زمینه استفاده و تولید شکلات اشاره نمود.

مشاوره تلفنی

از دانه تا شکلات مصرفی

همانطور که گفتیم، شکلات از یک درخت استوانه‌ای به دست می‌آید. اما شکلاتی که آن را میل می‌کنیم با شکلاتی که از درخت تئوبارمای به‌دست می‌آید تفاوت بسیار زیادی دارد. تبدیل شکلات از دانه به محصول مصرفی، 4 مرحله دارد:

مرحله اول: پرورش دانه کاکائو و درآمدزایی از شکلات

هر میوه کاکائو به صورت تقریبی دارای 30 تا 40 دانه بوده و حدود 800 دانه از میوه کاکائو برای تولید یک کیلوگرم شکلات نیاز است. نکته حائز اهمیت در مرحله اول، تفاوت طعم دانه کاکائو بسته به منطقه‌ای است که این دانه در آن کشت می‌شود. برای مثال طعم دانه کاکائو به دست آمده از یک درخت در منطقه غرب آفریقا، با دانه به دست آمده از درختی در برزیل، تفاوت دارد.

، پر طرفدارترین خوراکی جهانمرحله دوم: تخمیر و خشک‌کردن دانه کاکائو

مرحله تخمیر که بین 5 تا 7 روز طول می کشد، همراه با تخریب قندهای موجود در پالپ اطراف دانه‌ها است. مرحله بعدی که فرآیند خشک‌کردن نام دارد، تقریباً بین 3 تا 6 روز زمان می برد. خشک‌کردن، به منظور جلوگیری از فساد و سهولت در حمل‌ونقل دانه‌های کاکائو انجام می‌شود. در حالت عادی، میوه‌ی کاکائو دارای رطوبتی در حدود 47 درصد است که در این فرآیند، رطوبت این میوه به 7 درصد کاهش پیدا می‌کند.

مرحله سوم: تبدیل دانه خشک‌شده کاکائو به خمیر کاکائو

در این مرحله، طی فرآیند‌هایی، دانه تمیز و رست‌شده کاکائو به خمیر کاکائو تبدیل شده و سپس این خمیر، تحت فشار قرار می‌گیرد تا روغن آن، از دانه جدا شود. به عبارت دیگر پس از قرار گرفتن کاکائو تحت فشار، دارای روغن کاکائو و پودر کاکائو خواهیم بود.

مرحله چهارم: تولید انواع شکلات

حال که پودر و روغن کاکائو به‌دست آمده است، از این ماده به‌دست آمده (شکلات) می‌توان به روش‌های گوناگونی استفاده نمود. برای مثال این ماده می‌تواند به عنوان دکور، طعم‌دهنده، روکشی برای مواد خوراکی و … مورد استفاده قرار گیرد. استفاده خلاقانه و نوآورانه از شکلات در این مرحله، می‌تواند مشتریان بسیاری را برای شما دست‌وپا کند.

بهترین خوراکی جهان

راه اندازی چاکلتیر، فرصت بی‌نظیر سرمایه‌گذاری

حال که از میزان علاقه مردم به مصرف شکلات و چیستی این ماده مطلع شدید، باید ذکر کنیم که پتانسیل‌های زیادی برای افزایش سهم این بازار وجود دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این پتانسیل‌های بالقوه، یک سرمایه‌گذاری موفق در زمینه راه اندازی چاکلتیر داشته باشند. چاکلتیر  (Chocolatier) یا فروشگاه شکلات دست‌ساز، یکی از کانسپت‌های موفق در سطح جهان است که در ایران بسیار نوپا محسوب می‌شود. اما علاقه مردم به این دسته از کانسپت‌ها و مخاطبین روزافزون چاکلتیرها این نوید را می‌دهند که سرمایه‌گذاری در این صنعت، می‌تواند بازده بسیار خوبی برای افراد به همراه داشته باشد. نکته اصلی در این زمینه، خلاقیت در تولید این محصول جذاب است. در ایران معمولاً کافه‌ها و قنادی‌ها وظیفه چاکلتیرها را به دوش می‌کشند اما تأسیس نمونه‌های کوچکی از این کانسپت، نشان داد که دست‌یابی به سود و درآمد از این راه، بسیار جذاب تر از آن چیزی است که تصور می‌شد. یکی از بهترین راه ها برای راه اندازی راحت تر کسب و کار دریافت وام می‌باشد، اگه علاقه مند هستید ما برای شما مطلبی آماده کرده ایم که چگونه وام راه اندازی رستوران بگیریم؟ این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

سخن پایانی

چاکلتیر یا فروشگاه شکلات دست‌ساز، یکی از راه های درآمدزایی از شکلات کانسپت‌های محبوب در سطح جهان بوده که در ایران به‌تازگی به آن پرداخته شده است. با در نظرگرفتن علاقه مردم در سطح جهان، می‌توان دریافت که کسب‌وکار تخصصی در رابطه با تولید وعرضه شکلات، طرفداران بسیاری دارند. درنتیجۀ این مباحث، می‌توان راه اندازی چاکلتیرها را فرصتی بی‌نظیر برای سرمایه‌گذاری دانست و در این راستا اقداماتی انجام داد.

بیک صنعت، یکی از بهترین‌ها در زمینه راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی

راه‌اندازی کسب‌وکارهای مرتبط به صنایع غذایی، همواره چالش‌ها و مشکلات بسیاری را به همراه دارد. اقدام به راه‌اندازی و توجه به مراحلی مانند تدوین بیزینس‌پلن، برآورد هزینه‌ها، نوشتن برنامه بازاریابی و … برای سرمایه‌گذاران سردرگمی‌هایی را پیش می‌آورند. اما امروزه مجموعه‌های بسیاری شکل گرفته‌اند که در این زمینه، مشاوره می‌دهند و سرمایه‌گذاران را در مسیر راه‌اندازی، یاری می‌کنند. بیک صنعت یکی از برترین و بهترین مجموعه‌های فعال در زمینه راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنایع غذایی و ارائه با کیفیت‌ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. مجموعه بیک صنعت با سه دهه تجربه موفق در این زمینه، همواره آماده ارائه خدمات راه‌اندازی به سرمایه‌گذاران است. علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران عزیز برای طرح سوالات خود و کسب‌ اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان مجموعه بیک صنعت در ارتباط باشند و از مشاوره رایگان آن‌ها بهره‌مند شوند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *