محاسبه هود آشپزخانه صنعتی
مقاله ها

محاسبه کارایی هود آشپزخانه

هود آشپزخانه یکی از مهم‌ترین تجهیزات در آشپزخانه‌های صنعتی و خانگی است. وجود هود در آشپزخانه‌ها جهت انجام تهویه هوا، حفظ کیفیت هوای داخلی محیط، کاهش آلودگی و احتمال کمتر حریق باعث تبدیل‌شدن هود به یک تجهیز بسیار ضروری و کاربردی شده است. استفاده از هود آشپزخانه باعث تصفیه هوای محیط در هنگام پخت و پز حجم بالایی از غذا در آشپزخانه‌های صنعتی می‌شود. وجود هود در آشپزخانه با کنترل کیفیت هوای محیط، باعث ایجاد هوایی سالم تر و بهداشتی‌تر برای کارکنان آشپزخانه می‌شود. در این مقاله فاکتورهای مهمی که باید در هنگام خرید هود مدنظر قرار دهیم را بررسی کرده و به روش محاسبه کارایی هود آشپزخانه می‌پردازیم. برای تاسیس و برآورد هزینه راه اندازی رستوران به وبسایت بیک صنعت مراجعه کنید.

مشاوره رایگان تلفنی

فهرست محتوا

هود آشپزخانه صنعتی

محاسبه هود آشپزخانه صنعتی

در هنگام انتخاب هود صنعتی یا معمولی با مشاهده مدل‌های متنوع هود که دارای ظرفیت و توان متفاوتی هستند ممکن است با احساس سردرگمی در انتخاب بهترین هود مواجه می‌شویم. اما بهتر است بدانیم که برای خرید هود آشپزخانه صنعتی باید فاکتو‌ر‌های متعددی را مد نظر قرار دهیم و سپس به بررسی و مقایسه مدل‌های مشابه، متناسب با این فاکتو‌رها بپردازیم. در نهایت هود مناسب برای آشپزخانه صنعتی یا معمولی خود را با آگاهی کافی تهیه کنیم. جهت کمک به انتخاب درست هود آشپزخانه، در ادامه به بعضی از مهمترین عوامل جهت خرید هود اشاره کرده‌ایم.

اندازه گیری ابعاد محل قرار دادن هود

اولین گام در تهیه هود آشپزخانه، تعیین ابعاد مورد نظر برای قرار دادن هود در قسمت بالای اجاق گاز معمولی یا صنعتی با توجه به سطح پخت قسمت زیر هود است. ابعاد هود باید کمی بزرگتر از ابعاد اجاق گاز و سایر تجهیزات مانند پلوپز زمینی ( یا بویلینگ پنتس)، خورشت­پز و کباب­پز باشد تا بتواند قسمت بالای اجاق گاز را به‌طور کامل پوشش دهد و از پخش شدن بوی غذا در محیط جلوگیری کند.

به عنوان مثال اگر عرض اجاق گاز ۶۰ سانتی متر است، عرض هود باید بین ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر باشد تا بتواند هوای اطراف اجاق گاز در حین پخت و پز را به‌خوبی مکش کند. اگر چند آیتم مخصوص پخت وپز در آشپزخانه داریم، با در نظر گرفتن کل سطح اشغال­شده توسط آنها، ابعاد هود محاسبه می­شود.

هود آشپزخانه، تجهیزی بسیار کاربردی برای آشپزخانه‌های صنعتی و معمولی است. محاسبه درست یک هود، قابلیت مکش زیاد و تصفیه هوای محیط آشپزخانه را دو چندان می‌کند. برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی با ما در ارتباط باشید.

محاسبه قدرت هود ((CFM

دومین گام برای محاسبه هود، تعیین قدرت آن است. برای محاسبه قدرت هود به لحاظ مکش ((CFM، باید ابتدا به محاسبه سرعت مکش هود (FPM) در هر دقیقه بپردازیم که در هر تجهیز صنعتی در آشپزخانه متفاوت است. مثلا گریل صنعتی یا کباب­پز به دلیل دود بیشتر، سرعت مکش بالاتری دارند که می­توان از جدول زیر آن­را محاسبه کرد.

کاربری دستگاه ضریب رو به بالا
گاز، فر، کتری بخار، دستگاه­های بدون روغن 50 FPM
سرخکن، گریل، دستگاه­های با روغن 85 FPM
چاربرویلر
دستگاه­های با روغن و حرارت بالا
150 FPM

برای محاسبه قدرت هود، مساحت هر تجهیز موجود در خط پخت، طبق واحد اندازه­گیری فوت بر مترمربع محاسبه می­شود. سپس عدد به دست آمده در سرعت مکش آن تجهیز ضرب می­شود. اکنون با توجه به تعداد تجهیزات موجود در خط پخت، چند CFM داریم. ( (CFM1, CFM2,…

CFM=مساحت سطح پخت هر تجهیز بر مبنای فوت بر متر مربع * سرعت مکش تجهیز

مجموع CFM های بدست آمده از تجهیزات موجود در خط پخت، قدرت هود کلی مورد نیاز برای آن آشپزخانه صنعتی است. در نهایت با توجه به CFM کل، می­توان در جدول اگزاست فن­، قدرت مورد نیاز هود را مشاهده نمود.

مساحت هود بر حسب فوت مربع * ضریب از جدول-۱=cfm هوای اگزاست

قسمت های باز هود

ضریب (CFM/ft^2)
هود مرکزی جزیره/۴ 125
هود دیواری/۳ 100
هود کنج/۲ 85
فقط بخار و گرما 70

صدای هود

صدای کم و مناسب هود، حتی در هود‌هایی با توان بالا، یکی از عوامل بسیار مهم برای آسایش کارکنان آشپزخانه است. سر و صدای هود اغلب از طریق فن و قسمت‌های مرتبط با مکش هوا، ایجاد می‌شود. در مدل‌های با کیفیت هود، هر چقدر توان و ظرفیت هود بالاتر رود، با بزرگ‌تر شدن ابعاد فن، سر و صدای فن بیشتر نخواهد شد و در نتیجه آسایش را برای کارکنان و افراد حاضر در محیط آشپزخانه فراهم خواهد کرد.

محاسبه کارایی هود آشپزخانه

روش محاسبه قدرت مکش هود

برای دانستن مقدارهوایی که هود می‌تواند در مدت زمان یک ساعت مکش کند باید قدرت مکش هود را بدانیم. روش محاسبه قدرت مکش هود بسیار آسان است: میتوانید حجم آشپزخانه را که از فرمول طول * عرض * ارتفاع به‌دست می‌آید، محاسبه کرده و سپس طبق استانداردهای مهندسی آن را در عدد ۱۵ ضرب کنید. عدد ثابت ۱۵ توانایی تخلیه هوای آشپزخانه در هر ساعت توسط یک هود ایده آل است.

برای انتخاب یک هود مناسب می‌توان به‌راحتی با محاسبه کارایی هود آشپزخانه، اقدام به خرید هودی متناسب با نیاز فضای آشپزخانه کرد.


بیشتر بخوانید: بهترین و راحت‌ ترین روش های تمیز کردن هود صنعتی آشپزخانه

بهترین و راحت‌ ترین روش های تمیز کردن هود صنعتی آشپزخانه


روش‌هایی برای بهبود کارایی هود آشپزخانه

در هنگام استفاده از هود آشپزخانه، روش‌هایی برای بهبود کارایی استفاده از آن وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از فیلترهای با کیفیت بالا، افزایش تعداد فیلترها در هود برای کاهش دود و بخار، استفاده از فن‌های با کیفیت و در نهایت روشن گذاشتن هود تا حدود ده دقیقه پس از اتمام کار آشپزی، می‌تواند شما را به بهترین نتیجه برای استفاده از هود نزدیک کند.

هود صنعتی بیک صنعت

در این مقاله با محاسبه کارایی هود آشپزخانه با بررسی عوامل تاثیرگذار در آن آشنا شدیم. در مجموعه تولیدی بیک صنعت، که یکی از تولید‌کنندگان انواع تجهیزات کسب و کا‌رهای آشپزی صنعتی است، می‌توانید انواع مدل‌های هود صنعتی آشپزخانه را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.

اگر برای محاسبه کارایی هود آشپزخانه صنعتی نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، و یا جهت انتخاب نوع و مدل هود، اطلاعات کافی ندارید، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از مشاوره رایگان با آن‌ها بهره مند شوید.خرید هود با داشتن اطلاعات ضروری از نحوه کارکرد و کارایی هود صنعتی منجر به رضایت پس از خرید شما خواهد شد.

بیک صنعت ، بهترین همراه در زمینه راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *