مقاله ها

نکات مهم در راه‌اندازی سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

توجه به سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی و راه‌اندازی اصولی آن با بروزترین دستگاه‌های موجود در بازار، سبب می‌شود تا مشتریان شما از سرو غذا در محیطی با هوای مطبوع و با دمایی متعادل، احساس رضایت و خرسندی داشته باشند. در محل کار، از سیستم تهویه برای کنترل آلاینده‎های موجود در فضا استفاده می‌شود. از هود و اگزاست فن، برای از بین‌بردن آلاینده‌هایی مانند دود، گرد و غبار و بخارات به منظور ایجاد یک محیط کار سالم و ایمن استفاده می‌شود. تهویه را می‌توان با روش‌های طبیعی (مانند باز‌کردن پنجره) یا استفاده از وسایل مکانیکی (مانند اگزاست فن یا دمنده) انجام داد.

بنابراین تصمیم داریم تا در این مقاله از وبسایت بیک صنعت، راجع به اهمیت سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی، نکات راه‌اندازی آن و استانداردهای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی صحبت کنیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، در ادامه این نوشتار همراه ما باشید.

سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

 

فهرست محتوا

اهمیت سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی که در زبان عنوان لاتین، تحت عنوان Commercial Kitchen Ventilation از آن یاد می‌شود، روشی مطمئن برای جمع‌آوری دود و ذرات چربی معلق در محیط آشپزخانه و هدایت آن‌ها به سمت بیرون است. عملکرد تهویه آشپزخانه صنعتی توسط این سیستم، منجر به ایجاد هوایی مطبوع، بدون گردوغبار و آلودگی در محیط کار پرسنل و سالن سرو غذا می‌شود. خروج دود و آلاینده‌ها، به صورت خودکار سبب خنک شدن هوای آشپزخانه می‌شود. این امر نیاز به استفاده از سیستم‌های خنک کننده نظیر کولر آبی، کولز گازی و پنکه سقفی را کاهش می‌دهد و از این طریق، در مصرف برق و آب، صرفه‌جویی می‌نماید.

مزایای سیستم تهویه در آشپزخانه صنعتی

وجود دود و آلودگی در محیط آشپزخانه، سلامت سیستم تنفسی پرسنل مشغول در آشپزخانه را به خطر می‌اندازد. ورود این ذرات به داخل ریه‌ها، به‌تدریج زمینه‌ساز بیماری‌هایی نظیر آسم و ذات‌الریه می‌شود. از سوی دیگر، قرارگرفتن در معرض آلاینده‌هایی همچون دود و چربی به صورت مداوم، می‌تواند باعث ایجاد حساسیت‌های چشمی و بثورات پوستی بشود. ضمن اینکه احتمال خطر آتش‌سوزی و انفجار ناشی از گرم‌شدن بیش‌از‌حد هوا را کاهش می‌دهد. بنابراین کار سیستم تهویه هوا در آشپزخانه‌های رستورانی، تنها حذف دود و رفع بو نیست؛ بلکه مزایایی را که در این بخش برشمردیم نیز دارد. به همین جهت، باتوجه به  هزینه راه‌اندازی رستوران ، راه اندازی سیستم تهویه هوا باید توسط مجموعه‌ای کاربلد و با جدیدترین دستگاه‌ها انجام شود.

بنابراین به‌طور خلاصه می‌توان گفت که مزایای وجود سیستم تهویه در آشپزخانه صنعتی شامل موارد زیر است:

 • عدم انتشار آلاینده‌ها به‌ داخل سالن سرو رستوران
 • تعدیل گرمای ناشی از پخت‌و‌پز در فضای آشپزخانه
 • خروج گرد‌وغبار، ذرات چربی و بخارات آب به محیط بیرون
 • تامین دمای آسایش برای پرسنل و مشتریان

سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

 

مزایای استفاده از تهویه آشپزخانه صنعتی، به شرح زیر است:

 • خروج دود، ذرات گرد‌ و غبار، آلودگی و چربی به خارج از محیط آشپزخانه
 • تعدیل دمای هوا
 • جلوگیری از ابتلا‌ی کارکنان به بیماری‌های تنفسی، پوستی و حساسیت‌های چشمی
 • کمک به رفع بو و تهویه هوای مطبوع

اجزای سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

بسیاری از افراد بر این باورند که سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی، تنها از یک هود تشکیل شده است که در بالای اجاق‌گاز، دستگاه سرخ‌کن صنعتی، فر و سنگ گریل نصب شده است و هوا را به محیط بیرون منتقل می‌کند. اما اینگونه نیست. یک سیستم تهویه هوا در اشپزخانه‌های صنعتی، از چندین جزء مختلف تشکیل شده است. این اجزاء عبارتند از:

 • ورودی هوا

از طریق کانال ورودی هوا، هوای تازه و پاکیزه وارد آشپزخانه می‌شود.

 • تجهیزات فیلتر هوا

به کمک این تجهیزات، جذب ذرات چربی، گرد‌وغبار، دود و سایر آلاینده‌ها از محیط داخلی آشپزخانه میسر می‌شود.

 • تجهیزات گرمایشی و سرمایش

در برخی از سیستم‌های تهویه هوا، جزئی وجود دارد که می‌تواند بسته به دمای هوای محیط، فضا را خنک کرده و در صورتی که هوای محیط سرد است، آن‌را گرم نماید. این بخش لزوما در همه سیستم‌های تهویه هوای آشپزخانه‌های صنعتی و کارگاه‌های قنادی، وجود ندارد.

 • اگزاست فن

اگزاست فن، جزئی مهم از این سیستم است که هوای آلوده را با سرعت مشخصی، از طریق کانال تهویه به محیط بیرون آشپزخانه، هدایت می‌نماید. در واقع مکش هوای آلوده و خروج آن، به‌عهده این بخش از سیستم تهویه هوا است.

 • کانال تهویه

کانال تهویه راه خروج ذرات غبار و آلودگی به محیط بیرونی است.

تهویه آشپزخانه

 

ورودی هوا، تجهیزات فیلتر هوا، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، اگزاست فن و کانال تهویه، بخش‌های تشکیل‌دهنده یک سیستم تهویه هوا در آشپزخانه‌های صنعتی هستند.

نکات سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

سیستم تهویه هوا، یک راه‌حل مهندسی‌شده برای کنترل آلاینده‌های موجود در محیط است. بنابراین راه‌اندازی صحیح و اصولی آن، با یکسری نکات و موارد مهم همراه است که توجه به آن‌ها، جزو ضروریات هر سیستم تهویه هوای استاندارد است. در ادامه با این نکات، بیشتر آشنا می‌شویم.


بیشتر بخوانید: نکات مهم در خرید گریل صنعتی

نکات مهم در خرید گریل صنعتی


1.    انتخاب لوازم و تجهیزات

پیش از راه‌اندازی یک سیستم تهویه هوا، باید مشخص کنیم که مایل به انتخاب کدامیک از مدل‌های هود، فیلترینگ و اگزاست فن هستیم. برخی از لوازم و تجهیزات تهویه هوا، با رقیق‌کردن آلودگی‌ها، اقدام به پاک کردن محیط از آلودگی‌ها و ذرات چربی می‌کنند. این در حالی است که برخی از تجهیزات، محیط را به طور کلی از آلاینده‌ها پاک می‌کنند. نحوه قرارگیری و آرایش تجهیزات نیز در روند تهویه هوا موثر است. انتخاب نوع اگزاست فن، کانال‌کشی مناسب و هود متناسب با فضا، چیدمان و متراژ آشپزخانه، از مهم‌ترین مواردی هستند که باید در هنگام انتخاب لوازم و تجهیزات به‌خاطر داشته باشید.

2.    محل قرارگیری و چیدمان تجهیزات

محل قرارگیری و نصب تجهیزات، با توجه به شکل ساختاری آن‌ها متفاوت است. هودهای جزیره در بخش مرکزی آشپزخانه و هودهای دیواری، به دیوار نصب و متصل می‌شوند.

تهویه آشپزخانه صنعتی

3.    انتخاب نوع اگزاست فن

انتخاب نوع اگزاست فن، از درجه اهمیت بالایی در هنگام راه‌اندازی سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی برخوردار است. پروانه‌های بکوارد، معمولا طرفداران بیشتری نسبت به پروانه‌ای فوروارد دارند. این نوع از پروانه‌ها دیرتر کثیف می‌شوند و تمیز کردن آن‌ها، آسان‌تر است.

برای راه‌اندازی یک سیستم تهویه هوای صنعتی استاندارد، نیاز به یک کانال‌کشی اصولی، انتخاب هود و اگزاست‌ فن متناسب با چیدمان فضا و متراژ آشپزخانه داریم.

استاندارد سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

استاندارد سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی، به نحوه انتخاب تجهیزات، نصب، قرارگیری و چیدمان تجهیزات اشاره دارد. کانال تهویه و اگزاست فن باید در مسیر انتشار دود قرار گرفته باشد تا عملیات دفع آن، به سهولت انجام پذیرد. اگر چیدمان اجاق‌ها و سایر تجهیزات شما در مرکز آشپزخانه است، به یک هود مکنده مرکزی نیاز دارید و کانال کشی نیز به صورت L انجام می‌شود؛ اما در صورتی که هود شما دیواری باشد، کانال‌کشی نیز در همان محدوده انجام می‌شود.

جمع‌بندی

چنانچه سیستم تهویه هوای مطبوع آشپزخانه رستوران یا کارگاه قنادی شما به‌درستی کار نکند، مخلوطی از بوی مواد غذایی مختلف را استشمام می‌کنید که این اتفاق می‌تواند سبب نارضایتی پرسنل مشغول در آشپزخانه و مشتریانی که مشغول سرو غذا در سالن رستوران هستند، بشود. بنابراین راه‌اندازی سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی مطابق با استانداردهایی که در این خصوص وجود دارد، باعث می‌شود محیطی پاکیزه و عاری از هر گونه گرد‌وغبار، رسوب و چربی داشته باشید. برخلاف باور عموم که تنها مزیت راه‌اندازی تهویه را در تصفیه هوا از غبار و آلودگی‌ها می‌دانند، این سیستم مزایای دیگری نیز دارد. از آنجایی که وجود غبار، آلودگی و رطوبت در آشپزخانه می‌تواند زمینه‌ را برای رشد باکتری‌ها فراهم نماید، سیستم تهویه با حذف و خروج این ذرات از هوا، مانع رشد باکتری‌ها و قارچ در این فضا می‌شود.

خرید هود صنعتی و رستورانی از بیک صنعت

مجموعه بیک صنعت با نزدیک به سه دهه تجربه در زمینه فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران، فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید ابزار و تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی و واحدهای غذایی، گسترش داده و به یکی از برندهای برتر و نام‌آشنا در بازار تجهیزات قنادی و رستوران تبدیل شده است. اگر قصد خرید هود و سایر تجهیزات صنعتی را دارید، می‌توانید از خدمات و کالاهای این مجموعه برای راه‌اندازی اغذیه‌فروشی‌ها و واحدهای تجاری خود استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *