وام راه اندازی رستوران
رستوران, مقاله ها

چگونه وام راه اندازی رستوران بگیریم؟

رستوران‌داری یا راه اندازی رستوران، از آن دسته مشاغلی است که طرفداران زیادی دارد. بسیاری از افراد علاقه بسیار زیادی به داشتن یک رستوران با سبک و سیاقی متفاوت و بر اساس علایق خود دارند. راه اندازی رستوران، یک فرایند پیچیده و کمی طولانی بوده که نیازمند تجربه و تخصص خاصی است. این فرایند به میزانی نیازمند داشتن اطلاعات و تجربه است که موسسات خدماتی به‌خصوصی، برای همراهی و کمک در فرایند راه اندازی کسب‌وکارهای مختلف شکل گرفته‌اند. یکی از دلایل پیچیدگی راه اندازی این دسته از مشاغل مربوط به صنایع غذایی، نیاز آن‌ها به سرمایه اولیۀ زیاد است. متأسفانه کسب‌وکاری همانند رستوران، در زمان راه اندازی و تأسیس، نیازمند صرف هزینه بالایی برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی ، دکوراسیون، تبلیغات و بازاریابی و … بوده و کمتر شخصی وجود دارد که توانایی پرداخت این هزینه‌ها را به صورت کامل داشته باشد. درنتیجه دو حالت به وجود می‌آید؛ یا شخص از این کار سر باز می‌زند و یا اقدام به تهیۀ سرمایه و منابع مالی از سایر راه‌ها می‌نماید. تأمین منابع مالی مورد نیاز برای جبران کمبود سرمایه، معمولاً به چند طریق صورت می‌گیرد:

 1. شخص یا تیم اقدام به شراکت با دیگران می‌کنند و با این روش سرمایه مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند.
 2. شخص یا تیم با استفاده از وام،‌ سرمایه اولیۀ مورد نیاز را تأمین کرده و در طول زمان اقدام به بازپرداخت آن می‌نمایند.

مشاوره رایگان تلفنی

وام راه اندازی رستوران

هر یک از راه‌‌های ذکر شده برای تأمین سرمایه، معایبی دارند. شریک‌شدن با دیگران ریسک قابل توجهی دارد و معمولاً پیدا کردن فرد یا تیمی همسو با اهداف و مقاصد خود برای راه اندازی رستوران کار راحتی نیست. این روش امروزه طرفداران زیادی ندارد و افراد ترجیح می‌دهند برای شراکت، از میان دوستان و آشنایان خود به دنبال فردی برای شراکت بگردند. همچنین وام گرفتن نیازمند طی کردن فرایندهای اداری زیاد، پیدا کردن ضامن، گرو گذاشتن وثیقه و … است. اما قابل ذکر است که امروزه وام‌های زیادی تحت عناوین مختلف به‌منظور راه اندازی کسب‌وکار و شغل اعطا می‌شوند که شرایط آن‌ها به مراتب راحت‌تر است. وام  راه اندازی رستوران، برای آن دسته از افراد یا تیم‌هایی که به دنبال تأمین سرمایه اولیۀ رستوران خود هستند و علاقه‌ای به شراکت با دیگران ندارند، بهترین و تنها گزینه موجود است.  در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در رابطه با وام راه اندازی رستوران به شما عزیزان ارائه کنیم.

دریافت وام راه اندازی رستوران

از کجا می‌توانیم وام راه اندازی رستوران بگیریم؟

طبیعتاً افراد به دنبال شناخت بهترین فرصت‌ها و راحت‌ترین راه برای دریافت وام راه اندازی رستوران هستند. وام کسب‌وکار یکی از وام‌هایی است که مربوط به خود اشتغالی است و امکان دریافت این وام از راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه تعدادی از وام‌های کسب‌وکار که می‌توانید برای راه اندازی رستوران دریافت کنید را نام خواهیم برد:

·      وام کسب‌وکار از بانک‌ها

بانک‌های زیادی مانند: بانک ملی، بانک تجارت، بانک مسکن، بانک کشاورزی و … اقدام به اعطای وام خود اشتغالی یا وام کسب‌وکار می‌کنند که برای راه اندازی رستوران بسیار مناسب است. به طور کلی هر بانک نحوه بازپرداخت، بهره وام، مدت بازپرداخت، مبلغ و … متفاوت و مختص خود را دارد. از آنجایی که قوانین این وام‌ها متغیر بوده و بر اساس نرخ تورم و … تفاوت می‌کند؛ بهتر است هر زمان که قصد راه اندازی و تأسیس رستوران را داشتید، به این بانک‌ها مراجعه کنید و از شرایط وام کسب‌وکار آن‌ها به طور کامل مطلع شوید.

·      وام کسب‌وکار از کمیته امداد امام خمینی

کمیته امداد امام خمینی یکی از نهادهایی است که برای خود اشتغالی و راه اندازی کسب‌وکار، وام‌های بدون سود اعطا می‌کند. روند دریافت وام از این نهاد بدین صورت است که مددجو، پس از مراجعه به این نهاد و دریافت معرفی‌نامه، به یکی از بانک‌های ملی، مسکن، ملت، کشاورزی و سپه مراجعه کرده و وام خود را دریافت می‌کند.

·      وام کسب‌وکار از صندوق کارآفرینی امید

این وام به افراد فارغ‌التحصیل و برگزیدگان مسابقات ملی تعلق می‌گیرد و بازپرداخت آن معمولاً 60 ماهه است.

·      وام‌های مربوط به شرایط

دولت‌ها بر اساس شرایط خاصی که در کشور و جهان پیش می‌آید، وام‌های خاصی را به بعضی از گروه‌های شغلی اعطا می‌کنند. برای مثال با توجه به شرایطی که به دلیل شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در کشور به وجود آمد؛ وامی تحت عنوان وام کرونا شکل گرفت. ضوابط وضع شده برای پرداخت این وام‌ها نیز، بسیار منحصربه‌فرد است. برای مثال: وام کرونابه بعضی از گروه‌های شغلی که بیشترین آسیب را از شیوع این ویروس دیده‌اند اختصاص می‌یابد.

دریافت وام راه اندازی رستوران، بهترین گزینه برای جبران کمبود سرمایه اولیه مورد نیاز برای این کار است. این وام را نهاد‌ها و مؤسسات مختلفی ارائه می‌دهند که عبارت‌اند از:

 • وام کسب‌وکار بانک‌ها
 • وام کسب‌وکار کمیته امداد
 • وام کسب‌وکار صندوق کارآفرینی
 • وام کسب‌وکار مربوط به شرایط

شرایط مورد نیاز برای دریافت وام راه اندازی رستوران چیست؟

مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت وام راه اندازی رستوران یا کسب‌وکار، با توجه به نهادی که وام را ارائه می‌دهد متفاوت است. اگر بخواهیم مدارک و شرایط مورد نیاز را به صورت کلی بیان کنیم؛ موارد زیر قابل ذکر هستند: (توجه کنید که همۀ نهاد‌های ارائه‌دهنده وام، به شرایط و مدارک زیر نیاز ندارند)

 • وثیقه
 • طرح توجیهی از رستوران
 • ارائه تمامی جزئیات مالی کسب‌وکار
 • ارائه حساب‌های دریافتنی با جزئیات کامل
 • ارائه صورت‌های مالی، حسابرسی و اظهارنامه
 • بیمه
 • اطلاعات مدارک شرکت یا رستوران
 • نداشتن چک برگشتی و بدهکاری
 • دارا بودن معرفی‌نامه
 • دارا بودن کارت پایان خدمت
 • دارا بودن حداقل سن 18 سال

این موارد تعداد زیادی از شرایط مورد نیاز برای دریافت وام از نهاد‌هایی که در بالا ذکر کردیم را شامل می‌شوند. اما ممکن است با توجه به شرایط هر فرد و کسب‌وکاری که قصد راه اندازی آن را دارد، موارد دیگری هم مورد نیاز واقع شوند. اگر درصدد راه اندازی رستوران خود هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات مهم در راه اندازی رستوران را بدانید! را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید.

سخن پایانی

راه اندازی رستوران یکی از فعالیت‌هایی است که در صورت داشتن برنامه درست، تجربه و تخصص، می‌تواند منجر به یک موفقیت بزرگ از نظر مالی شود. چالش اصلی حاضر بر سر راه، تأمین سرمایۀ اولیه رستوران بوده که متأسفانه بسیار بالا است. در این شرایط بهترین گزینه برای عدم توقف در کار، گرفتن وام بوده که می‌توانند کمک خوبی برای جبران کمبود سرمایه باشد. سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه اندازی رستوران می‌توانند با دریافت وام‌ راه اندازی رستوران سرمایۀ اولیه مورد نیاز برای راه اندازی رستوران خود را تأمین کنند.

شما میتوانید برای تهیه لیست انتخاب بهترین لوازم و تجهیزات مانند اجاق گاز صنعتی، (هود آشپزخانه صنعتی) تهویه آشپزخانه صنعتی و …به قسمت بلاگ وب سایت مراجعه کنید.

همچنین بسیاری از رستوران‌ها و به طور کلی کسب‌وکارهایی که در زمینه تهیه غذا فعالیت می‌کنند، برای آماده نگه‌داشتن غذا تا زمان سرو، چالش‌های بسیاری پیش رو دارند. دستگاه Evereo با طراحی خاص خود می‌تواند غذاها را در دمای مناسب سرو یعنی 62-70 درجه سانتی گراد، بدون هیچگونه تغییری در طعم، بو و کیفیت نگهداری کند. این دستگاه که اولین یخچال داغ دنیا لقب گرفته ، با تنظیم و کنترل دما و رطوبت، غذاهای پخته شده را برای چند روز، با حفظ کیفیت، به صورت “تازه” نگهداری می‌نماید.

بیک صنعت، بهترین همراه در راه اندازی رستوران

مجموعۀ بیک صنعت یکی از برترین و بهترین مجموعه‌های حاضر در زمینه راه اندازی کسب‌وکارهای مرتبط با صنایع غذایی است که با دارا بودن 3 دهه تجربۀ گرانبها، می‌تواند همراه خوبی برای سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان باشد. قابل ذکر است که این مجموعه تیمی متشکل از افراد متخصص و باتجربه است که توانایی ارائه خدمات راه اندازی رستوران، کافه نان، کافه قنادی، فرش مارکت و … را دارد. مجموعه ما همواره در تلاش است تا بهترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی همانند سینک، هود، اجاق گاز صنعتی و … را با بهترین قیمت‌ها ارائه دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت مجموعۀ بیک صنعت مراجعه کنید و با کارشناسان ما، تماس حاصل فرمایید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *