روان شناسی رنگ در فست فود
رستوران, مقاله ها

آشنایی با مبحث روانشناسی رنگ در فست فود

شناخت روانشناسی رنگ در فست فود اهمیت زیادی دارد. به طور مثال آشنایی با این مبحث و استفاده از رنگ‌های مناسب بر اشتها و انتخاب مشتریان تاثیر می‌گذارد. برای انتخاب بهترین رنگ فست فود بهتر است به یک سری نکات حائز اهمیت توجه کنید. در راه اندازی فست فود رنگ قرمز بسیار برای فست فود مناسب است. به دلیل اینکه این رنگ اشتها برانگیز بوده و سبب سرعت بخشیدن به غذا خوردن مشتری می‌شود. ترکیب رنگ زرد و نارنجی با این رنگ به شما در جذب مشتری کمک می‌کند. استفاده از رنگ سبز باعث نشان دادن سلامت مواد اولیه منوی شما می‌شود.

اهمیت شناخت رنگ ها در فست فود

رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی تاثیر زیادی در اشتهای افراد دارند. به خصوص رنگ قرمز که یک محیط با کلاس و مدرن را برای غذا خوردن ایجاد می‌کند. اما باید به این نکته هم توجه کنید که طیف‌های رنگی قرمز و نارنجی یا زرد باهم برابر نیستند. بهتر است از طیف های پررنگ و تند برای رنگ اصلی استفاده نکنید. مثلا رنگ زرد پررنگ آزار دهنده است. رنگ‌های قرمز و نارنجی می‌توانند به فضای فست فود و دکور رستوران شما هیجان ببخشند اما به شرط اینکه از طیف‌های پررنگ استفاده نکنید. رنگ سبز انتخاب مناسبی برای فضای رستوران است همچنین با استفاده از ترکیب رنگ سبز و رنگ خاکستری یک فضای دلنشین برای مشتری‌های خود فراهم کنید. ترکیب این دو رنگ نشان دهنده حس طبیعت بوده و به مشتری نشان می‌دهد که مواد غذایی استفاده شده در منو از سلامت و تازگی برخوردار هستند. برای انتخاب دکور یا منوی رستوران خود، با مبحث روانشناسی رنگ در فست فود آشنا شوید.

روانشناسی رنگ در فست فود

رنگ نامناسب برای فست فود

علاوه بر زرد تیره، آبی و بنفش هم رنگ مناسبی برای فضای فست فود نیستند. به دلیل اینکه هیچ غذایی به طور طبیعی آبی نیست واین رنگ برای باز شدن اشتهای کودکان مناسب است که حتی در این مورد هم از رنگ‌های مصنوعی خوراکی در غذای کودکان استفاده می‌کنند. رنگ آبی نشانه آرامش در فضای رستوران است اما باز هم برای فست فود و برانگیختن اشتهای مشتریان مناسب نیست. حتی استفاده از رنگ آبی برای دیوارها و رومیزی هم باعث کم شدن اشتهای فرد میشود. این رنگ بیشتر مناسب رستوران‌هایی است که غذاهای دریایی سرو می‌کنند و انعکاس دهنده رنگ دریا است.

روانشناسی رنگ در صنعت غذا و فست فود

بهتر است برای جلب مشتری بیشتر و افزایش بازاریابی برند خود از تاثیر روانشناسی رنگ در فست فود غافل نشوید:

  • رنگ مشکی: مشکی با جذابیت کلاسیکی که دارد، معمولا نمایانگر قدرت، اقتدار و اغواگری است. اگرچه مشکی جزو رنگ‌های سرد به شمار میرود اما رستوران‌های لوکس در سطح دنیا از این رنگ برای لوگوی خود استفاده میکنند.
  • رنگ سفید: این رنگ حس لوکس و تمیز بودن را به مشتری القا میکند. از این جهت در طراحی منو اهمیت بسیاری دارد و به خوانا بودن منو کمک می‌کند.
  • رنگ قهوه‌ای: از آنجایی که رنگ اکثر غذاها بوده و برای مکان‌هایی مانند کافی شاپ و رستوران مناسب است. این رنگ برای فست فود توصیه نمی‌شود.
  • رنگ نارنجی: این رنگ بسیار اشتها را تحریک می‌کند. ترکیب این رنگ با قرمز بهترین رنگ برای فست فود است. اما استفاده زیاد از این رنگ در منو یا فضای فست فود یک کار غیر حرفه‌ای است.
  • رنگ زرد: استفاده از این رنگ باعث افزایش متابولیسم می‌شود همچنین این رنگ به عنوان رنگ اشتها شناخته می‌شود. برندهایی مانند مک دونالد و برگرکینگ از این رنگ در لوگوی خود استفاده می‌کنند. همچنین استفاده بی رویه از این رنگ باعث عصبانیت و کاهش اشتها می‌شود.

مشاوره رایگان تلفنی

بهترین رنگ برای فست فود

رنگهای گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد بیشترین نقش را در افزایش اشتها، جذب مشتری و ماندگاری آنها ایفا می‌کنند. این سه رنگ بهترین رنگ برای فست فود هستند. مخصوصا رنگ قرمز باعث ایجاد یک فضای لوکس در رستوران شما می‌شود و در افزایش سرعت خوردن مشتری نقش مهمی دارد. همچنین باعث میشود مشتری حجم بیشتری غذا سفارش دهد. رنگهایی با درخشندگی کمتر برای فضای فست فود مناسب هستند. رنگ‌هایی مانند نارنجی مایل به زرد، زرد تیره یا قرمز تیره پررنگ برای این فضا بهتر است. سعی کنید از طیف‌های بسیار روشن و پرهیجان به عنوان رنگ اصلی استفاده نکنید. به عنوان مثال رنگ زرد خیلی روشن اگر همه فضا را پوشش دهد بسیار آزار دهنده است. برای بالا بردن سرعت خوردن مشتری خود استفاده از هر کدام از این رنگها به عنوان سایه روشن تاثیر خوبی دارد. به طور کلی برای بالا بردن کیفیت رستوران خود و جذب مشتری از تاثیر روانشناسی رنگ در فست فود غافل نشوید. زرد و نارنجی شادی و هیجان را به فضای رستوران شما میبخشد. همچنین ترکیب آنها با رنگهای تیره مانند سبز تیره تاثیر به سزایی درروحیه مشتری دارد. رنگ سبز همچنین نمایانگر پایداری و طراوت بوده و نشان دهنده این است که شما از مواد غذایی تازه در رستوران خود استفاده می‌کنید. ترکیب رنگ سبز با قهوه‌ای و نارنجی حس تازگی را به مخاطب انتقال می‌دهد و برای فست فود مناسب است.

نکات مهم در رابطه با انتخاب رنگ برای فست فود

برای انتخاب رنگ فضا و منوی ستوران بهتر است بدانید بهترین رنگ برای فست فود کدام است؟ همچنین باید به یک سری نکات در انتخاب رنگ توجه کنید:

رنگ پیشنهادی طراحان دکور: رنگ برگزیده از نظر طراحان دکور ترکیب زرد و نارنجی برای فست فود است. البته برای این کار باید از زرد کم رنگ استفاده کنید که ترکیب کردن این رنگ‌ها با هم هیجان و آرامش را  به مشتری القا میکند.

رنگ پیشنهادی جهت نشان دادن سلامت غذا: استفاده از رنگ سبز در فضای فست فود و رستوران نمایانگر این است که شما از فرآورده‌های ارگانیک و تازه در منوی خود استفاده میکنید.

رنگ اشتها آور: رنگ نارنجی در مبحث روانشناسی رنگ در فست فود به عنوان رنگ اشتها آور شناخته میشود. این رنگ برای کسایی که رژیم غذایی دارند مناسب نیست. استفاده بی رویه از این رنگ در فضای کافه توصیه نمی‌شود. بهتر است این رنگ با رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای و سبز ترکیب شود تا فضای رستوران شما را دلنشنین کند.

رنگ مناسب برای رستوران‌های کوچک: استفاده از رنگ‌های خنثی و روشن همزمان با القا کردن حس آرامش باعث می‌شود فضای رستوران شما بزرگتر به نظربرسد.

اگر برای راه اندازی فست فود هنوز خرید انجام نداده اید، قبل از خرید پیشنهاد می‌کنیم مقاله “تجھیزات لازم برای راه اندازی فست فود کدام‌اند؟” را مطالعه کنید.

اصول مهم جهت انتخاب رنگ برای فست فود

نکته مهم دیگری که در مبحث رنگ‌ها در فست فود باید به آن توجه کنید استفاده از استندها و تابلوهایی به رنگ نارنجی و قرمز در فست فود است. تاثیرتابلوهای چراغدار رنگی و لیست منوی رستوران شما در روحیه مشتری نکته مهم دیگرکه باید به آن توجه کنید. اگر فضای کافه شما دیوار کمی برای رنگ آمیزی دارد یا اگر رستوران شما مشرف به خیابان است استفاده از شیشه سکوریت قرمز جهت حفظ حریم شخصی مشتریان و راحت غذا خوردن آنها اهمیت زیادی دارد. همچنین استفاده از این شیشه‌ها فضای لوکسی به کافه شما میبخشد. اگر منوی شما سرو پیتزا و ساندویج است از رنگ قرمز و نارنجی استفاده کنید. اما این رنگها برای منوی کنتاکی مناسب نیست. بهترین رنگ برای فست فود همان نارنجی و قرمز است که برای جذب مشتری به شما کمک میکند. همچنین برای رستوران خود باید از وسایل نو و جدید جهت تهیه غذای منو استفاده کنید که می‌توانید این وسایل را از سایت بیک صنعت تهیه خریداری نمایید. برای اینکه بتوانید تمامی مراحل راه اندازی فست فود را بدانید و مشکلی دراین باره نداشته باشید ما برای شما مقاله “تمامی مراحل برای راه اندازی قانونی فست فود” را آماده کردیم تا مشکلی برای راه اندازی نداشته باشید.

پیاده‌سازی روانشناسی رنگ

اگر شما یک صاحب کسب‌و‌کار فست فود هستید که به دنبال استفاده از قدرت روانشناسی رنگ‌ها هستید، در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

قبل از هر چیز، مخاطب هدف خود و احساساتی را که می‌خواهید ایجاد کنید؛ در نظر بگیرید. دقت کنید که خانواده‌ها را هدف گرفته‌اید یا جوانان؟ هر جمعیتی ممکن است به رنگ‌ها واکنش متفاوتی نشان دهد، بنابراین درک پایگاه مشتری شما ضروری است.

در مرحله بعد، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با هویت و پیام برند شما همخوانی داشته باشند. در نظر بگیرید که می‌خواهید مشتریان از شرکت شما چگونه برداشت کنند. آیا می‌خواهید مانند مک‌دونالد، احساس هیجان و فوریت ایجاد نمایید یا فضایی آرام‌تر و سالم‌تر بسازید؟ رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با ارزش‌های برند شما و احساساتی که می‌خواهید برانگیزید هم‌سو باشند.

به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از رنگ می‌شود، کمتر اغلب بیشتر است. رنگ‌های بسیار زیاد می‌تواند برای مشتریان گیج‌کننده باشند. به چند رنگ اصلی که نشان‌دهنده برند شما هستند پایبند باشید و آنها را در تابلوها، بسته‌بندی‌ها و طراحی داخلی خود بگنجانید.

در نهایت، تست کنید و بازخورد جمع‌آوری کنید. رنگ‌ها می‌توانند تأثیرات متفاوتی بر افراد مختلف داشته باشند. بنابراین جمع‌آوری بازخورد از مخاطبان هدف بسیار مهم است. نظرسنجی‌ها یا گروه‌های متمرکز را برای سنجش پاسخ‌های احساسی آنها به رنگ‌های انتخابی خود و انجام هرگونه تنظیمات لازم انجام دهید.

با اجرای استراتژیک روانشناسی رنگ، می‌توانید یک تجربه برند قدرتمند و فریبنده برای تجارت فست فود خود ایجاد کنید. به یاد داشته باشید، رنگ‌ها این قدرت را دارند که بر احساسات و هوس‌های ما تأثیر بگذارند. بنابراین عاقلانه انتخاب کنید تا شاهد پیشرفت کسب‌و‌کار خود باشید.

نتیجه گیری

اگر قصد افتتاح رستوران یا فست فود دارید باید با مبحث روانشناسی رنگ در فست فود آشنا شوید. برای انتخاب رنگ فست فود این مبحث به شما کمک زیادی کرده و سبب جلب مشتری‌های بیشتری میشود. بهترین رنگ برای فست فود رنگ قرمز و نارنجی است و باعث افزایش اشتهای مشتری میشود. همچنین اگر می‌خواهید به مشتری نشان دهید از مواد غذایی ارگانیک در منوی خود استفاده میکنید رنگ سبز در این زمینه به شما کمک میکند. اگر فضای کمکی برای افتتاح رستوران دارد رنگهای روشن برای این گونه فضاها مناسب است و باعث وسیع‌تر نشان دادن فضای رستوران میشود. هچنین برای تهیه و تجهیز کردن آشپزخانه فست فود مانند گریل ذغالی صنعتی ، اجاق گاز صنعتی و برای تهویه بهترین هود آشپزخانه صنعتی و برای رعایت بهداشت آشپزخانه سینک ظرفشویی صنعتی با ما در ارتباط باشید.

بیک صنعت، همراه در راه‌اندازی فست فود شما

گروه بیک صنعت متشکل از تیمی مجرب بوده که در راه‌اندازی فست فود، کافه نان و رستوران دارای تخصص هستند. این مجموعه با بهره‌گیری از تجربه 30 ساله خود در صنعت غذا، برای مشاوره به سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در تجارت مواد غذایی هستند، آماده است. علاوه‌بر این، بیک صنعت در تهیه بهترین تجهیزات و ابزار لازم برای راه‌اندازی یک فست فود، برترین است. این خدمات ارزشمند همراه با توصیه‌های متناسب از تیم کارشناسان مجموعه ارائه می‌شود تا سرمایه‌گذاران مناسب‌ترین تصمیمات را برای فست فود خود اتخاذ کنند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *