رستوران, مقاله ها

اگزاست فن صنعتی چیست؟ راهنمای خرید اگزاست فن برای آشپزخانه صنعتی

اگزاست فن صنعتی یکی از ملزومات تهویه در رستوران یا هر آشپزخانه بزرگی است. اگر برای خرید اگزاست فن آشپزخانه صنعتی جستجو کرده باشید، حتما با وجود مدل‌های گوناگون سردرگم شده‌اید. به طور کلی سازندگان و تولیدکنندگان مختلفی در سرتاسر جهان وجود دارند که این دسته از تجهیزات را تولید و عرضه می‌کنند که هر یک از محصولات این برندها، با یکدیگر تفاوت‌هایی را دارا است. در این مقاله در ابتدا می‌گوییم که اگزاست فن چیست و بهترین اگزاست فن‌ها را برای استفاده صنعتی در آشپزخانه کدام‌اند؟ همچنین شما را به صورت گام به گام برای یک خرید عالی راهنمایی می‌کنیم.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن یکی از اجزاء حیاتی تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. این وسیله به کاهش میزان دود، گرما و بوهای ناشی از پخت و پز که در آشپزخانه انباشته می‌شود، کمک می‌کند و از ورود آن به قسمت‌های غذاخوری و بقیه ساختمان جلوگیری به عمل می‌آورد. اگزاست فن آشپزخانه صنعتی به ایجاد محیطی سالم تر و تمیزتر برای کارمندان، مشتریان و کل جامعه کمک می‌کند.

در ادامه پاسخ به سوال «اگزاست فن چیست» باید گفت که فن‌های خروجی معمولاً به دیوار نزدیک سطوح پخت و پز نصب می‌شوند و چندین عملکرد مهم را انجام می‌دهند. آنها فشار هوای منفی را در آشپزخانه ایجاد می‌کنند، به این معنی که هوا از منطقه پخت و پز خارج می‌شود. این مورد نه تنها به از بین بردن گرما، دود و بو کمک می‌کند، بلکه از ورود هر گونه چربی، بخار و ذرات معلق از درب آشپزخانه نیز جلوگیری می‌کند. اگزاست فن صنعتی همچنین به ایجاد تهویه مناسب و گردش هوا در داخل آشپزخانه کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که دمای آشپزخانه در حد قابل انتظار و قابل قبولی باشد.

مشاوره تلفنی

انواع اگزاست فن آشپزخانه صنعتی

وقتی صحبت از اگزاست فن آشپزخانه صنعتی و رستوران به میان می‌آید، اغلب دو نوع مدل در نظر گرفته می‌شود.

  • اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه خم به عقب یا Backward Curved (اگزاست فن مکشی یا مکنده)
  • اگزاست فن سانتریفیوژ با پروانه خم به جلو یا Forward Curved (اگزاست فن دهشی یا دمنده)

در حالی که اگزاست فن صنعتی دهشی، به دلیل تولید آسان‌تر و هزینه‌های پایین‌تر معمولاً گزینه ارزان‌تری هستند، اما جنبه‌های منفی خاصی دارند. در نقطه مقابل مدل مکشی، نیازی به نگهداری زیادی ندارد و آن را به گزینه‌ای محبوب برای آشپزخانه‌های صنعتی تبدیل می‌کند. با این طراحی هوا مستقیماً از سطوح پخت و پز بدون تماس با سایر قسمت‌های متحرک خارج می‌شود. علاوه بر این، هوا به طور یکنواخت‌تر و با سرعت بالاتری به آشپزخانه فرستاده می‌شود که به پاکسازی سریعتر هوا از دود، بخار و سایر محصولات جانبی پخت و پز کمک می‌کند. اگزاست فن صنعتی مکشی، انتخاب بهتری برای تهویه آشپزخانه هستند، زیرا به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند. در راه اندازی رستوران این وسیله بسیار کاربرد دارد. این مدل دود و بخار را به طور مداوم استخراج می‌کنند و جریان هوای مورد نیاز برای استخراج سریع دود و بو را فراهم می‌کنند. در حالی که ممکن است قیمت کمی بالاتر داشته باشند، دوام بیشتر و طول عمر بیشتری دارند و در نتیجه هزینه کلی کمتری را به همراه دارند. از طرف دیگر، اگزاست فن دهشی، ممکن است در ابتدا ارزان‌تر باشند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی داشته باشند، با این حال تیغه‌های این فن‌ها بیشتر مستعد تجمع چربی هستند و بنابراین ممکن است عمر طولانی نداشته باشند. به‌علاوه، اگر پره‌های فن با گریس و دود مسدود شده باشد، این امر می‌تواند کارایی فن را تا حد زیادی کاهش دهد. بنابراین، برای اطمینان از عملکرد درست، نیاز به نگهداری و تمیز کردن ماهانه یا حتی هفتگی توسط متخصصان دارد.


در جمع‌بندی بحث انواع اگزاست فن آشپزخانه صنعتی باید گفت که هر دو نوع اگزوز فن آشپزخانه بسته به نیازهای خاص آشپزخانه تجاری، مزایا و معایب خود را دارند. کسانی که به دنبال کارایی و قابلیت اطمینان طولانی مدت هستند با یک اگزاست فن صنعتی مکشی یا مکنده بهترین گزینه را در اختیار دارند، در حالی که آنهایی که بودجه محدودتری دارند و تمایلی به تعمیر و نگهداری مکرر ندارند ممکن است اگزاست فن دهشی یا دمنده را انتخاب کنند.


راهنمای خرید اگزاست فن برای آشپزخانه صنعتی

اگر صاحب یک آشپزخانه صنعتی هستید یا چنین مکانی را اداره می‌کنید، یک اگزاست فن صنعتی می‌تواند جزء ضروری کسب و کار شما باشد. آنها نه تنها به کاهش بوی آشپزی کمک می‌کنند، بلکه به کنترل دمای فضای شما نیز کمک می‌کنند. در ادامه به راهنمای خرید اگزاست فن برای آشپزخانه صنعتی می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

 مطمئن شوید که اندازه مناسب را خریداری می‌کنید

مطمئن شوید که اگزاست فن صنعتی که خریداری می‌کنید به اندازه کافی برای نیازهای خاص شما قدرتمند باشد. رتبه فوت مکعب در دقیقه CFM را در نظر بگیرید که معیار استاندارد این حوزه برای تبادل هوا است. شما بسته به اندازه، فضای آشپزخانه، میزان پخت‌و‌پز و همین‌طور تعداد تجهیزات آشپزخانه صنعتی، باید تصمیم بگیرید که به چه میزان CFM نیاز دارید. ناگفته نماند که این اطلاعات را در کاتالوگ محصول می‌توانید پیدا کنید.

هزینه‌های تعمیر و نگهداری را نادیده نگیرید

نگهداری صحیح از اگزاست فن آشپزخانه صنعتی می‌تواند به جلوگیری از هزینه‌های گران تر تعمیر کمک کند. بررسی کنید که فن به چه نوع تعمیر و نگهداری نیاز دارد. این موارد ممکن است شامل فیلترها و تمیز کردن کانال باشد. فراموش نکنید که این هزینه‌های اضافی را هنگام بودجه بندی برای راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی خود لحاظ کنید.

فرآیند نصب را نادیده نگیرید

بسیاری از اگزاست فن‌های سانتریفیوژ نیاز به نصب حرفه‌ای دارند تا اطمینان حاصل شود که به طور ایمن به مجرای خروجی آشپزخانه و سایر تجهیزات متصل می‌شوند. قبل از اینکه به فکر نصب فن بیفتید، حتماً دستورالعمل‌های نصب را بخوانید و در هنگام خرید، هزینه‌ نصب را هم در نظر بگیرید.

از جمله مواردی که باید کارشناس در هنگام نصب اگزاست فن صنعتی در نظر داشته باشد، نصب در یک مکان مناسب است.

توجه داشته باشید که بهترین محل نصب این وسیله در پشت‌بام‌ است. در صورتی که چاره‌ای جز نصب دیواری وجود ندارد، باید اطمینان حاصل شود تا در نزدیکی در و پنجره همسایگان قرار نگیرد، زیرا فرآورده‌ها و بخارات ناشی از پخت‌و‌پز برای هیچ‌کس قابل تحمل نیست.

همچنین برای نصب اگزاست فن صنعتی حتما از اینورتر و لرزه‌گیر استفاده کنید تا علاوه بر کاهش سروصدا و لرزش کمتر، از کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید دستگاه لذت ببرید.

 

مراقب سطح سر و صدا باشید

اگر فضای کوچکی در اختیار دارید و سر و صدای زیاد فن به عملکرد آشپزخانه شما لطمه می‌زند، بهتر است به به دنبال یک اگزاست فن صنعتی با ویژگی کاهش نویز باشید. همچنین برای هر چه کم‌تر کردن سر و صدا، می‌توانید کانال‌ها را با پشم شیشه عایق کنید.

تحقیق یادتان نرود

از آنجا که اکثر اگزاست های صنعتی گریز از مرکز از فلز ساخته می‌شوند، باید به دنبال مدل‌هایی باشید که در طول زمان در برابر خوردگی مقاومت کنند. علاوه بر فولاد ضدزنگ، بسته به چیدمان آشپزخانه شما گزینه‌های دیگری مانند پلاستیک و کامپوزیت وجود دارند.

بهترین ارزش را از مبلغ پرداختی بگیرید

کیفیت و مقرون به صرفه بودن اغلب دست به دست هم می‌دهند. رتبه بهره وری انرژی فن و همچنین گارانتی و سایر گواهینامه‌ها یا تاییدیه های صنعتی را در نظر بگیرید. همه اینها می‌توانند در تصمیم گیری آگاهانه برای خرید مفید باشند. اگر ۶ مورد عنوان شده را در زمان خرید اگزاست فن صنعتی در نظر بگیرید، قطعاً بعد از خرید احساس پیشمانی به شما دست نخواهد داد و برای مدت‌ها از عملکرد مناسب فن‌های خود لذت خواهید برد.

کلام آخر

اگزاست فن وسیله مهمی است که برای حذف آلاینده‌ها از فضاهای آشپزخانه صنعتی استفاده می‌شود.بهتر است بدانید اگزاست فن‌ها بهترین وسیله در کنار هود آشپزخانه صنعتی هستند. آنها چربی، دود و بو را از بین می‌برند و به حفظ محیط کار ایمن و راحت کمک می‌کنند. هنگام خرید یک اگزوز فن برای آشپزخانه صنعتی، باید اندازه و طراحی فن، توان مورد نیاز، هزینه و ویژگی‌های ایمنی را در نظر بگیرید. همچنین باید فرآیند نصب و هزینه‌های مربوط به آن و همچنین عملکرد فن را در طول زمان ارزیابی کنید. دانستن نیازهای آشپزخانه صنعتی به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین اگزاست فن آشپزخانه صنعتی را خریداری نمایید.

بیک صنعت، همراه در راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی

مجموعه بیک صنعت، یکی از بهترین مجموعه‌های حال حاضر ایران است که کارنامه درخشانی در زمینه همراهی و مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی دارد. این مجموعه، آماده ارائه تمامی خدمات راه‌‌اندازی، اعم از خرید تجهیزات، استخدام پرسنل، اخذ مجوزات لازم و … بوده و سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان محترم می‌توانند با خیالی راحت اقدام به مشاوره با این مجموعه بزرگ نمایند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *