روانشناسی رنگ در کافه
کافی شاپ, مقاله ها

بهترین رنگ از نظر روانشناسی رنگ در کافه برای دیزاین کافه

کافه‌داری شغلی پر از انعطاف‌های باورنکردنی است. کافه فوتبال، کافه قنادی، کافه نان، کافه کتاب، کافه هنر، کافه گیم، همه مکان‌هایی هستند پر از انعطاف و پتانسیل که نیاز به خلاقیت و هوشمندی مدیریت معماری نور و رنگ دارند. وقتی از رنگ کافه سخن می‌گوییم، منظورمان رنگ نور، در و دیوار، دکور‌ها، ظروف و فنجان‌ها و تمام فضای کافه است. کافه‌دار‌های مجرب می‌دانند که روانشناسی رنگ در کافه از اصول غیر‌قابل حذف برند‌سازی است. مدیر یک مجموعه کافه، باید با استفاده از اصول رنگ‌پردازی، هویت مجموعه کاری خود را در ضمیر ناخودآگاه  مشتریان، زیبا جلوه دهد. رنگ و دیزاین کافه، همان‌قدر که می‌تواند در حس مشتری شما اثر مثبت بگذارد، اگر نادرست انتخاب شود، می‌تواند فاجعه‌بار باشد. همچنین برای یک کافه یکی از پر اهمیت ترین ها تجهیزات آشپزخانه آن است از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تجهیزات مانند اجاق گاز ، سینک صنعتی، تهویه آشپزخانه صنعتی و …با ما در ارتباط باشید.

فهرست محتوا

تاثیر رنگ ها و دیزاین کافه بر روان افراد

رنگ‌ها تاثیر عمیقی بر روحیه و احساسات ما دارند. آنها می‌توانند احساسات شادی، آرامش یا حتی هیجان را برانگیزند. درک روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند فضایی عالی در کافه خود ایجاد کنید. به‌عنوان مثال، رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی می‌توانند اشتها را تحریک کرده و محیطی پر‌جنب‌وجوش ایجاد کنند، در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز می‌توانند باعث حس آرامش شوند. با استفاده از قدرت رنگ، می‌توانید فضایی را ایجاد نمایید که با حال‌و‌هوای کافه مورد نظر هماهنگ باشد.

ایده انتخاب رنگ، یک امر کاملا سلیقه‌ای است. اما آنچه از اثر رنگ‌ها بر خلق‌و‌خوی افراد و رفتار و احساست آن‌ها گفته می‌شود، یک مسئله روانشناختی به‌حساب می‌آید.

تاثیر رنگ ها در فضاسازی

استفاده از معماری رنگ‌ها در فضا‌ها، نه‌تنها بر روان انسان، بلکه در دکور مکان نیز تاثیرگذار است. رنگ سفید، محیط را بزرگ و دل‌باز نشان می‌دهد. ایجاد جلوه‌های رنگی مناسب در محیط‌های تجاری، مراجع شما را به یک مشتری دائمی تبدیل خواهد کرد. خلاقیت در به‌کارگیری خواص رنگ‌ها را می توان از مهارت‌های بازاریابی دانست. امروزه از علم روانشناسی در کافه و رستوران، دکوراسیون فروشگاه‌ها و چیدمان مغازه‌ها استفاده‌های زیادی می‌کنند.

اهمیت رنگ در معماری کافه

رنگ کافه از اصول برندینگ است. رنگ‌ها بر ضمیر ناخودآگاه انسان تاثیر می گذارند. و عمده تصمیمات و احساسات ما از ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می‌گیرند.  اگر مدیر یا دکوراتور یک کافه هستید، با استفاده از روانشناسی رنگ در راه اندازی کافه نان و کافی شاپ و تاثیرات رنگ‌ها می توانید احساسات خوبی نسبت به برند خود در ذهن مشتری‌ها بسازید.

مشاوره تلفنی
روانشناسی رنگ در دکور کافه

روانشناسی رنگ‌ها دانشی است که به رابطه میان رنگ و انسان می‌پردازد. البته برداشت انسان از رنگ‌ها به ضمیر ناخودآگاه او بستگی دارد. برای مثال رنگ سبز برای برخی از افراد نماد طبیعت است و برای برخی دیگر نماد معنویت شناخته می شود. رنگ کافه باید پاسخگوی میل افرادی باشد که قسمتی از زمان شان را قرار است در محیط کافه شما بگذرانند. آرامش، شادی و امید و احساس صمیمیت انتظارات مشتری از یک کافه است. اگر حس‌هایی که محیط کافه به فرد القا می‌کند، رضایت او را جلب کرد، کافه به پاتوق دائمی او تبدیل خواهد شد. دکوراسیون کافه هرگز نمی‌تواند به‌تنهایی از پس رضایت مشتریان برآید. آنچه به دکور کافه شما روح می‌بخشد، رنگ کافه است.

بهترین رنگ برای کافی شاپ

روانشناسی رنگ کافه فقط به یک بخش آن مربوط نمی‌شوند. بلکه عوامل زیادی از رنگ لوگو گرفته تا رنگ ظروف را شامل می شود. بخش زیادی از استفاده رنگ کافه، به هدف کاری شما هم ارتباط پیدا می‌کند. مخاطبان شما، رنج سنی و شخصیت‌های آن‌ها، حتی فرهنگ بومیآنها  فاکتورهایی هستند که در رنگ‌پردازی کافه تاثیرگذارند. برای مثال رنگ یک کافه‌تریا در محیط دانشگاه، باید بر اساس سلایق قشر جوان که مخاطبان کافه هستند، تنظیم ‌شود.

ایده های رنگی برای دکور کافه

همه رنگ‌ها از ترکیبات سه رنگ اصلی یا بنیادین به‌دست می‌آیند. برای استفاده از روانشناسی رنگ ها در کافه، چند ایده رنگ کافه را در طیف رنگ‌های روشن، رنگ‌های گرم، رنگ‌های تیره و تناژ رنگ‌های آرام‌بخش تصویر می‌کنیم. بهترین ایده برای معماری رنگ و دکور کافه، اجرایی است که بر اساس سبک کافه شما، مساحت، فضا و نوع کافه، انجام شود.

فضا‌سازی با رنگ های روشن، کافه با مساحت کم را می‌تواند بزرگ‌تر از آن‌چه که هست نشان دهد. برای اینکه کافه را از یک‌نواختی فضا خارج کنید، برای اکسسوری‌ها، لوازم دکوری و تعدادی از مبلمان، از رنگ‌های گرم استفاده کنید. ایده رنگ‌پردازی متشکل از یک یا دو رنگ روشن، مانند سفید، زرد روشن، بژ و خاکستری روشن فضایی آرام را در ذهن تداعی می‌کند. در برخی از رستوران‌ها و کافه‌های لوکس از این تم های روشن استفاده می‌کنند.

پالت رنگ های گرم برای کافه

روانشناسی رنگ می‌گوید: رنگ های گرم هیجان و تحرک را در فضا بیشتر می‌کنند. استفاده از رنگ‌های گرم اشتهای مهمانان کافه شما را نیز افزایش خواهد داد. قرمز، نارنجی، طلایی و آجری برخی از رنگ‌های گرم و مناسب برای فضای کافه است. تناژ‌های تیره‌تر رنگ‌های گرم،  ظاهری لوکس و مجلل به کافه شما می‌بخشند. تناژ‌های روشن‌تر، فضای شاد‌تر و پر جنب‌و‌جوشی به‌وجود می‌آورند. به‌همین علت استفاده از رنگ‌های گرم در پردازش رنگ کافه گزینه‌ای عالی به‌نظر می‌رسد.


بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ در فست فود


رنگ کافه تیره، تناژ محبوب و لوکس

طراحی کافه با رنگ‌های تیره و طیف گسترده رنگ های تیره، انتخاب بسیار خوبی به نظر رسیده و ظاهر بسیار شیکی به فضای کافه خواهد داد. زرشکی، قهوه‌ای، بنفش و سرمه‌ای نمونه‌هایی از طیف مطلوب رنگ‌های تیره هستند. استفاده از رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. بنابراین در پردازش نور و کاربرد درست رنگ‌ها دقت نمایید. بدون شک تنالیته‌ای از نور و موسیقی آرام و هماهنگ با رنگ کافه، فضای شاعرانه‌ای برای مشتری فراهم خواهد کرد.رنگ های آرام بخش یک ایده متفاوت

کافه‌ای را در نظر بگیرید که با رنگ‌های آرامش بخش ، تناژ‌های سبز و آبی رنگ‌آمیزی شده است. رنگ کافه با یادآوری طبیعت، حس آرامش و سلامتی را به ذهن مشتری القا خواهد کرد. اگر در کافه شما غذاهای گیاهی و ارگانیک سرو می‌شود، پالتی با رنگ‌های سبز و آبی ایده جالبی می‌تواند باشد. با توجه به روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ‌ها، مساحت کافه، نوع غذایی که سرو می‌شود، لوکس یا دنج بودن فضا و سبک دکوراسیون می‌توانید بهترین رنگ را برای کافه خود انتخاب کنید.

روانشناسی رنگ های کافه

رنگ کافه را قبل از طراحی لوگوی کافه، انتخاب کنید. آشنایی با علم روانشناسی رنگ‌ها به شما در برندسازی و بازاریابی کمک بزرگی خواهد کرد. هر رنگی به تناسب تاثیراتش بر ضمیر ناخودآگاه انسان، برای فضایی خاص کاربرد دارد. برای مثال، سیاه کردن دیوار‌های یک مهد کودک نمی‌تواند کار درستی باشد و  یا مثلا رنگ قرمز معمولاً برای کافه‌ها انتخاب نمی شود و بیشتر در رستوران‌ها  و به خصوص فست فودها کاربرد دارد. به این دلیل که رنگ قرمز ضربان قلب را بالا می‌برد و موجب گرسنگی می شود. در هنگام گرسنگی مشتریان غذاهای سنگین سفارش می‌دهند. رنگ قرمز مشتریان را به تند خوردن و ترک کردن سریع‌تر میزها تشویق می‌کند. بنابراین برای رنگ کافه نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.

بهترین رنگ مناسب کافه چیست؟

بر اساس روانشناسی رنگ‌ها و بحث روانشناسی رنگ کافه، تاثیرات چند رنگ مناسب برای فضای کافه را بررسی کنیم. برای اینکه با راز موفقیت کافه های مشهور دنیا آشنا شوید، مقاله 3 درس مهم از قنادی موفق “آنجلینا” در پاریس را مطالعه کنید.

رنگ زرد، متناسب برای کافه ها و کافی شاپ ها

رنگ زرد شاد و پر نشاط است و بسیار جلب توجه می‌کند. رنگ زرد یادآور آفتاب و فعالیت قلمداد می‌شود. این رنگ در مدت زمان طولانی موجب خسته شدن چشم خواهد شد. در دکوراسیون کافه استفاده کمی از رنگ زرد می‌تواند به محیط شادی هدیه دهد.

رنگ کافه آبی و نارنجی

روانشناسی رنگ کافه، استفاده از رنگ آبی را به ‌عنوان یک رنگ آرامش بخش برای ساختن یک محیط دنج و آرام در ترکیب رنگ محیط کافه گزینه مناسبی می‌داند. رنگ نارنجی نیز حس گرما، لذت، شادی و سرگرمی القا می‌کند و مشتریان کافه‌ را به برقراری ارتباط تشویق خواهد می کند. رنگ نارنجی در کسب و کار مفید عمل می‌کند و پیام اجتماعی بودن را به خوبی می‌رساند. اگر می‌خواهید افراد مختلف در کافه شما احساس صمیمیت بیشتری کنند، از رنگ نارنجی استفاده کنید. رنگ کافه نارنجی بسیار گرم است و باعث می شود که مردم در کافه شما احساس خوشحالی کنند.

روانشناسی رنگ قهوه ای و بنفش برای کافه

رنگ قهوه ای از بهترین رنگ ها برای فضای وی‌آی‌پی کافه ها است. رنگ قهوه ای به دلیل خنثی بودن ریسک کمتری به همراه دارد و یادآور رنگ زمین است و بسیاری از کافه داران تمایل دارند رنگ دکوراسیون کافه قهوه ای باشد. رنگ بنفش احساس عشق فردیت و تخیل را به همراه دارد و هرچه به طرف طیف تیره تر می رود، احساس غم و اندوه و بی اعتنایی را می رساند. از آنجایی که رنگ بنفش عموما رنگی لاکچری  به‌شمار می‌رود، استفاده از آن در ترکیب رنگ کافه‌های شیک و تشریفاتی پیشنهاد می‌شود.


رنگ سیاه برای کافه های سبک معاصر

اگر بخواهیم رنگ سیاه را در روانشناسی رنگ کافه بررسی کنیم، احساس جدی و پیچیده بودن را می‌رساند. برای کافه‌ها احساس سادگی و صمیمیت مشتری ها،از  اهمیت بالایی برخوردار است. جدی و پیچیده بودن در تشریفات خوب است اما در رنگ کافه از رنگ سیاه، باید در حد مناسب استفاده کرد.

اگر می‌خواهید بدانید فرصت های شغلی بزرگ دنیا در این زمینه چیست، مقاله فرصـت درآمدزایی از شکلات، پر طرفدارترین خوراکی جهان را مطالعه کنید.

نکاتی برای ترکیب رنگ‌های انتخابی خود در طراحی کافه

هنگام ترکیب رنگ‌های انتخابی خود در طراحی کافه، مهم است که تعادل و هماهنگی فضای کلی را در نظر بگیرید. با استفاده از رنگ اصلی به‌عنوان پایه شروع کنید، مانند روی دیوارها یا مبلمان، و سپس رنگ‌های مکمل یا متضاد را با دکوراسیون ترکیب کنید. برای افزودن عمق و علاقه بصری، بافت‌ها، الگوها و مواد مختلف را آزمایش کنید. استفاده از رنگ را در مکان‌های غیرمنتظره مانند سقف یا کف در نظر بگیرید تا تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد و به یاد ماندنی ایجاد کنید. در نهایت، از درخواست مشاوره حرفه‌ای یا مشورت با یک طراح برای اطمینان از اینکه رنگ‌ها به مؤثرترین و زیباترین روش ترکیب شده‌اند، نترسید.

کلام آخر

استفاده درست و به اندازه از رنگ‌ها در فضای کافه، مراجع کافه را به مشتری دائم شما تبدیل خواهد کرد و علاوه بر آن، حس خوبی که رنگ‌پردازی فضای دلچسب کافه به مشتری می‌دهد، در نهایت به شما منتقل می‌شود. روانشناسی رنگ کافه را بشناسید و از ترکیب رنگ‌ها در کنار هم، فضایی جذاب و آرام برای گذران لحظانی خوش و آرام بیافرینید.

بیک صنعت، همراه در راه اندازی کسب و کار‌های صنعت غذایی

مجموعه بیک صنعت، یکی از بهترین و با سابقه‌ترین مجموعه‌های فعال در زمینه راه‌اندازی کسب و کار‌های مربوط به صنعت غذایی است. گروه بیک صنعت توانسته است با تولید انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی نقش مهمی در این صنعت ایفا کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

0/5 (0 Reviews)

1 thoughts on “بهترین رنگ از نظر روانشناسی رنگ در کافه برای دیزاین کافه

  1. یاشار گفت:

    ممنون از راهنمایی ایده های آموزندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *