رستوران, مقاله ها

بهترین رنگ برای رستوران چه رنگی است؟

امروزه بیش از هر زمانی، به اهمیت و تأثیر رنگ‌ها بر روی عواطف و احساسات انسان پرداخته می شود. رنگ‌ها، می‌توانند روی اشتها، دفعات مراجعه مشتریان، ابعاد فضا و … تأثیر بگذارند. به طور کلی، کارشناسان و افراد باتجربه در رستو‌ران‌داری، به‌خوبی می‌دانند که برای داشتن یک رستوران موفق و پرمخاطب، باید توجه ویژه‌ای به رنگ دیوارها، مبلمان، ظروف سرو غذا، دیزاین غذا و … داشت. ما در این مقاله قصد داریم با پرداختن به روانشناسی رنگ در رستوران و معرفی بهترین رنگ برای رستوران، به شما در راه اندازی رستوران کوچک موفق و سرآمد کمک کنیم. در ادامه به انواع رنگ‌های پرکاربرد و تأثیر آن‌ها روی مشتریان خواهیم پرداخت.

روانشناسی رنگ در رستوران

همانطور که گفتیم رنگ‌هایی که در رستوران برای دکور و دیگر موارد استفاده می‌شوند، تأثیر بسیار زیادی روی مشتریان دارند. عدم اطلاع از تأثیرات روانشناسی رنگ در رستوران، می‌تواند منجر به استفاده از رنگ‌های نامناسب گردد. در ادامه برخی از رنگ‌های پرکاربرد و تأثیرات آن‌ها بر مشتریان و فضای داخلی رستوران را شرح خواهیم داد. همچنین بهترین و بدترین رنگ‌ها برای استفاده در رستوران را معرفی خواهیم نمود.

البته به غیر از دکور و رنگ رستوران موارد بسیار مهمی است که باید حتما بدانید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از این مقاله، مقاله نکات مهم در راه اندازی رستوران را بدانید! را مطالعه کنید.

 

  • رنگ قرمز

رنگ قرمز را می‌توان به‌نحوی بهترین رنگ برای رستوران دانست. رنگ قرمز موجب افزایش اشتها در مشتریان و احساس گرسنگی در آن‌ها می‌شود. همچنین رنگ قرمز باعث می‌شود مشتریان رستوران سریع‌تر غذای خود را میل کنند. از ویژگی‌های دیگر رنگ قرمز، فراهم‌آوردن محیطی است که مشتریان بعد از صرف غذا، تمایل به ترک آن‌جا را دارند.

  • رنگ آبی

با اینکه رنگ آبی یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها میان مردم است؛ اما نباید این رنگ در رستوران و فست فود مورد استفاده قرار گیرد؛ چراکه این رنگ از نظر روانشناسی، باعث کاهش اشتها در فرد می‌شود. به عبارت دیگر، رنگ آبی سرکوب‌کننده احساس گرسنگی است.

  • رنگ سفید

یکی از خصوصیات اصلی رنگ سفید، بزرگ‌تر نشان‌دادن فضای داخلی است. رنگ سفید در کنار این خصوصیت، از منظر روانشناسی موجب ایجاد حس آرامش در مشتریان می‌شود. درنتیجه اگر فضای داخلی شما کوچک است، می‌توانید با استفاده از این رنگ در دکوراسیون و دیوارها، ابعاد داخلی رستوران یا فست فود خود را بزرگ‌تر نشان دهید.

  • رنگ مشکی

رنگ مشکی از جمله رنگ‌هایی است که بر خلاف رنگ سفید، موجب کوچک‌تر شدن فضا می‌شود. همچنین استفاده زیاد از این رنگ می‌تواند موجب تاریکی فضای رستوران یا فست فود شود. شاید تاریکی فضای داخلی برای یک کافه جذاب به نظر برسد اما برای رستوران یا فست فود مناسب نیست. استفاده از رنگ مشکی و سفید در کنار یکدیگر و ترکیب رنگ مشکی با دیگر رنگ‌ها، می‌تواند فضای پرانرژی و جذابی را برای شما فراهم کند.

  • رنگ سبز

رنگ سبز به‌نحوی تداعی‌کننده طبیعت برای افراد است. معمولاً در زمان سرو غذا از سبزی یا گیاهان خوراکی استفاده می‌کنند تا این احساس به مشتریان دست دهد. همچنین استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون رستوران‌ها به علت تداعی‌شدن طبیعت و آرامش ناشی از آن، بسیار رایج است.

  • رنگ صورتی

رنگ صورتی از جمله رنگ‌های آرامش‌بخش و جذاب است که استفاده از آن در دکوراسیون اگر به شکل اصولی انجام پذیرد، می‌تواند یک فضای بسیار جذاب را در اختیار شما قرار دهد. 

  • رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای رنگ وفاداری است. روانشناسی رنگ قهوه‌ای بیان می‌کند که این رنگ حس آرامش، راحتی، حمایت و پشتیبانی را در فرد ایجاد می‌کند. ایجاد این حس در مشتریان باعث می‌شود که آن‌ها دوباره به رستوران شما مراجعه کنند.

 

  • رنگ نارنجی

حس رضایت، شادی و خوشحالی از نتایج استفاده از رنگ نارنجی است. رنگ نارنجی باعث می‌شود مشتریان به هنگام سرو غذا احساس خوبی داشته باشند و بتوانند از حضور در رستوران لذت ببرند. به‌طور کلی رنگ نارنجی یکی از رنگ‌های خوب برای دکوراسیون و محیط رستوران است. 

  • رنگ زرد

رنگ زرد، رنگی پرانرژی و شاد است که تقریباً مانند رنگ نارنجی عمل می‌کند. یعنی در مشتریان احساس رضایت، شادی و خوشحالی را ایجاد می‌کند. اگر قصد دارید به یک فضای آرام، انرژی وارد کنید؛ از تأثیرات رنگ زرد غافل نشوید.

بهترین رنگ‌ها برای استفاده در رستوران

حال که از منظر روانشناسی، برخی از پرکاربردترین رنگ‌ها را بررسی نمودیم، قصد داریم بهترین رنگ‌ها و ترکیبات رنگی برای رستوران را معرفی نماییم.

از بهترین رنگ‌هایی که قابلیت استفاده ‌شدن در دکوراسیون و فضای داخلی را دارند، رنگ‌های کلاسیک هستند. رنگ‌های کلاسیک همواره شکوه و عظمت خاصی به همراه دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند رستوران شما را پرمخاطب کند. این رنگ‌ها شامل رنگ‌‌های خاکستری، طوسی، شیری، قهوه‌ای هستند. حتی استفاده از برخی رنگ‌های شاد و مدرن در کنار رنگ‌های کلاسیک می‌تواند ایده جذابی به نظر برسد. درکنار رنگ‌های کلاسیک، رنگ نارنجی رنگی است که می‌تواند از منظر روانشناسی برای رستوران بسیار مناسب باشد. رنگ نارنجی تمام حواس انسان را برانگیخته می‌کند و موجب ایجاد حس آرامش، راحتی و سرزندگی در مشتریان می‌شود. معمولاً افراد با قرارگرفتن در محیطی که شامل رنگ‌های کلاسیک و رنگ نارنجی است، اشتیاق بیشتری به سرو غذا دارند.

مشاوره رایگان تلفنی

بدترین رنگ‌ها برای استفاده در رستوران

با توجه به روانشناسی رنگ در رستوران، پیشنهاد می‌شود که به‌ندرت از طیف رنگی آبی در رستوران خود استفاده کنید. در کنار رنگ آبی، استفاده بیش‌ از حد از رنگ‌هایی نظیر نارنجی، سبز روشن، زرد، قرمز و … می‌تواند باعث ایجاد حس اضطراب، ناامنی و شتاب‌زدگی شود. به‌طور کلی برای مشخص‌نمودن رنگ‌های نامناسب برای استفاده در رستوران، نمی‌توان به رنگ خاصی اشاره نمود. اما از آنجایی که از تأثیرات روانشناختی این رنگ‌ها بر روی افکار و احساسات مطلع هستیم؛ می‌توانیم بگوییم که این رنگ‌ها باید به میزان اندک و در برخی نقاط خاص مورد استفاده قرار گیرند. اگر به فکر تبلیغات رستوران خود هستید پیشنهاد میکنیم مقاله 25 نکته برای اینکه چگونه رستوران خود را تبلیغ کنیم؟ را حتما مطالعه کنید.

جمع‌بندی

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که باید در رستوران‌داری به آن توجه کرد، رنگ دکوراسیون، فضای داخلی، ظروف سرو و … است. روانشناسی رنگ در رستوران، اصل پراهمیتی است که درصورت عدم توجه به آن، امکان ازدست‌دادن مشتریان افزایش می‌یابد. رنگ‌ها می‌توانند روی اشتها، عواطف، افکار و سایر احساسات اثرگذار باشند. همانطور که ذکر شد، برای استفاده از رنگ‌ها در رستوران، باید وسواس زیادی به خرج داد و تلاش کرد تا از بهترین رنگ برای رستوران استفاده نمود. استفاده از رنگ‌های کلاسیک و ترکیب آن‌ها با رنگ‌هایی مانند نارنجی و قرمز، بهترین گزینه برای انتخاب رنگ مناسب رستوران است. در کنار ذکر رنگ‌های مناسب، به این موضوع نیز اشاره شد که استفاده از رنگ‌های نامناسب از جمله آبی و ارغوانی، نه‌تنها نوآورانه نیست بلکه باعث سلب‌شدن آرامش و راحتی در فضای رستوران می‌شود، درنتیجه افراد تمایلی به خوردن غذا در آن‌جا ندارند. البته باید این موضوع را بیان کرد که استفاده بیش از حد از رنگ‌هایی مانند نارنجی و قرمز نیز آسیب‌زننده است. همچنین استفاده از رنگ‌های آبی و ارغوانی در شرایط خاص، می‌تواند به پویاترشدن محیط رستوران کمک کند. در ادامه باید اضافه کنیم که ترکیب و استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون و فضای داخلی رستوران، نیازمند تخصص و تجربه است. درصورتی که شناختی نسبت به روانشناسی رنگ در رستوران ندارید، بهتر است از مجموعه‌ها و افراد متخصص و باتجربه فعال در این زمینه کمک بگیرید.

بیک صنعت، همراه در راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی

مجموعه بیک صنعت، یکی از برترین و باتجربه‌ترین مجموعه‌های فعال در زمینه راه‌اندازی کسب‌وکار‌های صنعت غذایی است. مجموعه بیک صنعت، امکان همراهی سرمایه گذاران و علاقه‌مندان در تمامی مراحل راه‌اندازی، اعم از طراحی رستوران، تامین ماشین آلات و تجهیزات آشپزخانه صنعتی ، تدوین بیزینس‌پلن و … را دارد. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با مجموعه بیک صنعت می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *