تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال
مقاله ها

تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال چیست؟

هنگامی که صحبت از هود آشپزخانه صنعتی می‌شود، دو نوع از محبوب‌ترین هودها، هود صنعتی با دودکش و هود صنعتی بدون دودکش هستند. اما تفاوت این دو در چیست؟ در این نوشته، تفاوت هود کانال دار و هود بدون کانال را توضیح خواهیم داد، تا بتوانید بهترین انتخاب را برای کسب و کار خود داشته باشید.

 فهرست محتوا

هود بدون کانال

هود صنعتی با دودکش چیست؟

برای بررسی همه‌جانبه تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال، بهتر است در ابتدا به شناخت انواع هود صنعتی بپردازیم. هود صنعتی با دودکش جزء ضروری هر آشپزخانه تجاری است.

این وسیله به تمیز نگه داشتن هوای داخل آشپزخانه و از بین بردن بوی آشپزی یا دودی که در حین تهیه غذا ایجاد می‌شود کمک می‌کند. هود همچنین از چسبیدن روغن و سایر ذرات معلق در هوا به وسایل آشپزخانه جلوگیری می‌کند و در نتیجه احتمال آتش سوزی در آشپزخانه را کاهش می‌دهد. هود کانال دار معمولاً در یک نقطه مرتفع در سقف آشپزخانه نصب می‌شود و هوا را به کمک کانال تعبیه شده به خارج از آشپزخانه هدایت می‌کند.

هود صنعتی با دودکش معمولاً از یک سایبان، فیلترهای چربی، فن، دمنده و یک سری مجرای متصل به لوله خروجی در خارج از ساختمان تشکیل می‌شود. فیلترها هر گونه چربی و سایر ذرات معلق در هوا را جذب می‌کنند. سپس دمنده، هوای فیلتر شده را به بیرون دفع می‌کند و محیط آشپزخانه را باطراوت می‌کند. هودهای کانال‌دار باید در آشپزخانه‌های تجاری، به ویژه در مکان‌هایی مانند رستوران‌ها، نانوایی‌ها و هتل‌ها استفاده شوند. در ضمن نگهداری هود نیز باید به طور منظم انجام شود تا از کارایی آن اطمینان حاصل شود. برای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی به وبسایت بیک صنعت مراجعه کنید.

هود صنعتی بدون دودکش چیست؟

هود صنعتی بدون دودکش می‌تواند به کاهش گرما، بخار، بو و رطوبت در آشپزخانه‌های بزرگ کمک کند. این هود را می‌توان بسته به شرایط روی اجاق گازهای سبک، توستر، هات داگ پز، پلوپز و محل پخت ماکارونی استفاده کرد. این هود محیط بهتری را برای کارکنان آشپزخانه ایجاد می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از رشد کپک کمک کند. البته باید توجه کنید که این نوع هود را نمی‌توان برای بخارات چرب بکار برد و در این موارد حتما باید از نوع دودکش‌ دار استفاده کرد. از تفاوت هود کانال دار و هود بدون کانال می‌توان عنوان کرد که هود صنعتی بدون دودکش با کشیدن هوای آشپزخانه به داخل و فیلتر کردن دود، بخار، روغن و ذرات غذا با استفاده از فیلتر کربن فعال کار می‌کند و برخلاف مدل کانال‌ دار هوا را به داخل آشپزخانه باز می‌گرداند. این نوع هود می‌تواند شما را از هزینه‌های گران قیمت تعویض قطعاتی که ممکن است در اثر گرما و رطوبت آسیب ببینند، نجات دهد. هودهای بدون کانال کاملاً مستقل هستند و تمام قطعات ضروری برای نصب را در یک مجموعه ارائه می‌دهند و نیازی به کانال‌کشی و مشکلاتی از این قبیل ندارند.

تفاوت هود کانال دار و هود بدون کانال چیست؟

در مقایسه هود صنعتی با دودکش و بدون دودکش، باید گفت که تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال در نحوه خروج هوا از آشپزخانه نهفته است. هودهای دودکش دار به یک دریچه در دیوار یا سقف متصل می‌شوند، سپس هوا را مستقیماً به بیرون از خانه خارج می‌کنند. از طرف دیگر، هودهای بدون کانال دارای فیلترهای هوا هستند، بنابراین هوایی که به دستگاه وارد می‌شود فیلتر می‌شود و سپس دوباره به آشپزخانه بر می‌گردد.

هود صنعتی با دودکش معمولاً در از بین بردن دود، بخار و بوها از آشپزخانه شما مؤثرتر هستند. به این دلیل که آنها تمام هوای آلوده را از آشپزخانه بیرون می‌کشند و مستقیماً به بیرون می‌فرستند. آنها نه تنها برای تهویه بهتر هستند، بلکه اغلب بی‌صداتر از هودهای بدون کانال می باشند. تنها نقطه ضعف هودهای هواکش این است که نیاز به اتصال هواکش در دیوار یا سقف دارند و این به معنای هزینه های اضافی فرآیند نصب است.

در مقایسه هود صنعتی با دودکش و بدون دودکش، هودهای صنعتی بدون دودکش معمولاً راحت‌تر نصب می‌شوند و اغلب ارزان‌تر از همتاهای دارای تهویه هستند. زیرا نیازی به اتصال کانال یا هواکش ندارند. اما نقطه ضعف هودهای چرخشی این است که در از بین بردن دود، بخار و بوها تاثیر کمتری دارند و معمولاً پر سر و صداتر هستند.

مقایسه هود صنعتی با دودکش و بدون دودکش

بررسی مزایا و معایب هود صنعتی با دودکش

در بحث تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال هیچ چیز بهتر از یک مقایسه تمام و کمال نیست، برای این بررسی در ادامه با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از هود صنعتی با دودکش

 1. موثرتر در از بین بردن آلاینده‌ها: زیرا هوای آلوده مستقیماً به بیرون تخلیه می‌شود.
 2. کم‌ صدا: از هودهای بدون کانال کم‌صداتر هستند، زیرا موتورهای مکش در دیوار یا خارج از خانه نصب می‌شوند.
 3. بدون نیاز به فیلترهای زغالی: هودهای کانال دار برای به دام انداختن آلاینده‌ها نیازی به فیلترهای متعدد ندارند، بنابراین نگران تعویض مرتب آنها نخواهید بود.
 4. آشپزی بدون توقف: از آنجایی که هود صنعتی با دودکش موتور قوی‌تری دارد، می‌تواند پخت و پز سنگین را تحمل کند و نسبت به هودهای بدون کانال دوام بیشتری داشته باشد.
 5. نگهداری آسان تر: اکثر هودهای دودکش دار به مدت بیش از ۱۰ سال به طور معمول کار می‌کنند و نیازی به تعمیر و نگهداری گسترده یا تعویض فیلتر ندارند.
 6. تحمل بیشتر حرارت: زیرا هوای گرم به طور کامل از طریق کانال‌ها به بیرون از فضای آشپزخانه کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در خرید ظرفشویی صنعتی

نکات مهم در خرید سینک ظرفشویی صنعتی


معایب استفاده از هود صنعتی دودکش‌ دار

در مورد تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال، هودهای دودکش دار دارای معایبی هستند، از جمله:

 1. نیاز به نصب حرفه ای: نصب یک سیستم کانالی مستلزم برش دیوارها، کانال کشی و نصب دمنده‌ها دارد. بنابراین باید توسط متخصصان انجام شود.
 2. نامناسب برای برخی از فضاها: بسته به چیدمان و میزان فضای آشپزخانه صنعتی شما، ممکن است نصب کانال هواکش امکان پذیر نباشد.
 3. نصب پرهزینه‌: نصب آنها نیاز به انجام تغییراتی در ساختمان دارد، بنابراین هزینه بالاتری می‌طلبد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه راه اندازی رستوران به وب سایت بیک صنعت مراجعه کنید.

مزایا و معایب هود صنعتی بدون دودکش

برای مقایسه هود کانال دار با هود بدون کانال، مزایا و معایب هود بدون کانال را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

مزایای استفاده از هود صنعتی بدون دودکش

از مزایای هود بدون دودکش باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. نصب آسان: برای نصب هودهای بدون کانال نیازی به نصاب ندارید و توسط صاحبان مشاغل قابل پیاده سازی است.
 2. قابل استفاده در هر محیط‌: برخلاف هود کانالی، برای استفاده از مدل بدون کانال نیازی به نصب و کانال کشی ندارید.
 3. مقرون به صرفه: چون نصب آنها نیازی به اصلاح آشپزخانه و کانال کشی ندارد، ارزان تر است.

معایب استفاده از هود صنعتی بدون دودکش

در بحث تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال، باید بدانید که هود صنعتی بدون دودکش دارای معایبی است، از جمله:

 1. از بین بردن آلاینده ها: از آنجایی که هوا به جای تخلیه به بیرون، به آشپزخانه باز می‌گردد، در از بین بردن دود، بخار، ذرات معلق در هوا چندان موثر نیستند.
 2. نیاز به تعویض و نگهداری مکرر فیلتر: از فیلترهای کربن فعال برای جذب چربی استفاده می‌کنند که باید مرتباً تعویض شوند.
 3. سر و صدا: نسبت به همتایان کانالی خود پر سر و صداتر است. زیرا دمنده در داخل دستگاه قرار دارد و نه در داخل مجاری یا خارج از خانه.
 4. برای مقابله با گرمای زیاد موثر نیست: هودهای بدون کانال نمی‌توانند گرما را به طور مؤثری مانند مدل‌های کانالی دفع کنند.
 5. رطوبت آشپزخانه را افزایش می‌دهد: زیرا هوای فیلتر شده همچنان حاوی رطوبت است و به فضای آشپزخانه باز می‌گردد.

هود کانال دار

کلام آخر در مورد تفاوت هود کانال دار با هود بدون کانال

اکنون زمان آن رسیده تا یک نتیجه‌گیری کامل در بحث تفاوت هود کانال دار و هود بدون کانال داشته باشیم. اگر مطبخ کوچکی دارید و آشپزخانه شما در ساعات محدودی سرویس‌دهی دارد، طبیعتاً مدل بدون کانال انتخاب بهتری به نظر می‌رسد. با این حال، اگر دچار اختلالات تنفسی هستید و به یک تهویه مناسب نیاز دارید، بدون شک هود صنعتی با دودکش را انتخاب کنید.

بیک صنعت، بهترین همراه در راه‌اندازی کسب‌وکارهای صنعت غذایی

مجموعه بیک صنعت ، یکی از برترین و بهترین مجموعه‌های ایران در زمینه راه‌اندازی کسب‌و کارهای غذایی است. این مجموعه با دارا بودن تجربه‌ای گرانبها در زمینه راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلفی چون فست فود، کافه قنادی، رستوران و … آماده ارائه هر گونه خدمات راه‌اندازی اعم از تدوین بیزینس پلن، برآورد هزینه، خرید تجهیزات و … است. سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، می‌توانند با کارشناسان مجموعه بیک صنعت تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *